Domů / Cvičení / Kyfóza aneb kulatých zad se dá zbavit

Kyfóza aneb kulatých zad se dá zbavit

Kulatá záda jsou problém, který v dnešní době sužuje velkou část světové populace. Mohou za to především moderní technologie, které nás nutí natahovat k nim krk a tím si páteř nepříjemné vychylovat do přední pozice. My si dnes řekneme co s takovou kyfózou vlastně můžeme dělat.

Kyfóza?

Tento termín je od řeckého slova kyphos, což označuje vyhnutí dopředu. Zda máte či nemáte kyfózu zjistíte tak, že se podíváte na své držení těla. Pokud je vaše brada nepřirozeně vysunutá dopředu, ramena jsou stočená směrem k hrudníku a na zádech či krku se vám dělá malý hrb, pak máte rozhodně kyfózu. Ta se projevuje také propadlým hrudníkem a bolestmi zad zejména mezi lopatkami a na hrudní kosti. Trápit vás může také krční páteř a s tím vším jsou spojeny i bolesti hlavy.

Jak s ní zatočit?

Úplné odstranění kyfózy je věc náročná a hlavně zdlouhavá, ovšem možná. Především je nutné narovnat páteř a to se nestane ze dne na den. Musíme dbát na to, abychom měli dobře protažené prsní svalstvo, aby nám správně fungovalo svalstvo na krku a také abychom měli dobře zpevněné zádové svaly a to jak lopatkové fixátory, tak také vzpřimovače ve spodní části zad.

Cviky

Toho dosáhneme pomocí cvičení. Mezi ty nejdůležitější patří dýchací cviky a cviky pro zlepšení mobility hrudníku. Musíte se naučit znát pohybový rozsah své páteře a ten postupně navyšovat. Zejména to platí pro páteř v hrudní oblasti. Zjistíme to tak, že se v sedě budeme otáčet, tak, abychom nehýbali krční ani bederní páteří. Tak se tak skvěle protáhneme a pohybovou schopnost páteře budeme navyšovat. Na internetu najdete celou řadu cviků jako s kyfózou zatočit. My jsme pro vás vybrali tyto dva rychlé.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Kofein a posilování

Jak jistě víte, káva obsahuje kofein, velice užitečnou látku, která nám může při cvičení velmi …