Domů / Hubnutí / Chodit či běhat?

Chodit či běhat?

Chodit běhat či jen chodit. To je otázka, která trápí velké množství lidí, ovšem odpověď na ní je poměrně jednoduchá. V obou případech uděláte svému tělu dobře.

Chůze je pro spalování tuků ideální, stejně tak jako pro budování fyzické kondice. Tepová frekvence u chůze by se měla pohybovat okolo 120-130 tepů za minutu, to při zatížení 70-80% celkového výkonu srdce.

Chůze by měla být rychlá a měla by trvat od 45 minut do dvou hodin a to může u někoho představovat problém. Totiž rychlá chůze pomaleji zahřívá tělo, což je potřeba k efektivnímu spalování tuků. Pokud však nemáte čas věnovat se hubnutí tak dlouho, může pro vás výt určitým řešením běh. 6089a9c31b350e8c97d85a9aa1c16990

Běh by měl být u začátečníků pomalý a nikterak dlouhý. Zátěž by měla být z počátků mírná a postupně by se měla zvyšovat s trénovaností těla. Běh více než tuky začne spalovat cukry nahromaděné v těle, ale to neznamená, že nebudete hubnout ba naopak. Vysoká tepová frekvence způsobí tvorbu svalové hmoty, která začne využívat vašich tukových zásob pro přeměnu tuku v energii a pro tvorbu svalové hmoty.

Běhání navíc není vhodné provozovat tak dlouho jako chůzi. Ideální je běhat maximálně 45 minut denně, ovšem s železnou pravidelností. Ta přivede vaše tělo do stále aktivní fáze. Začne zcela jinak hospodařit s tukovými zásobami a naučí se je využívat, čím dál tím častěji, i při činnostech, které byste do té doby nepovažovali za tuky spalující. d53e1e2b_20141210_shot02_034-xxxlarge_8761d

U obou způsobů pohybu nutnost pravidelného doplňování tekutin, nejlépe čiré vody a hlavně správné dodržování jídelníčku, který je základním klíčem ke všem úspěchům a který tvoří celých 70% z celé práce na postavě bez tukových polštářů.

Pokud tedy patříte k lidem, které pohyb nikdy moc nezajímal, můžete začít pravidelnou rychlou chůzí, která se začne během týdnů měnit na indiánský běh a později na nepřetržitý pozvolně se zintenzivňující běh. Uvidíte, že vás pohyb v přírodě naprosto pohltí a vy si budete vyčítat, že jste nezačali dříve.

 

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Posilování při běhu

Jaru pomalu klepe na dveře a s ním opět možnost jít se pořádně proběhnout do přírody. …