Domů / Cvičení / Se zimou přichází objem

Se zimou přichází objem

Zima je tu v plném proudu a tak opět přichází čas na těžké váhy a hlavně pořádný objem.

Objem nebo rýsovačka?

Pokud necvičíte jen pár týdnu, určitě víte, že rok člověka navštěvujícího posilovnu se skládá ze dvou fází první je fáze objemová a poté přichází na řadu fáze rýsovací. Objemová fáze má primární úkol v podobě budování co možná největšího množství svalové hmoty. Rýsovací fáze pak dělá to, aby byly tyto pracně vybodované svaly dobře vidět, tedy zbavuje tělo přebytečných tuků.

Otázkou však je, kdy máme zařadit ty cviky, díky kterým budeme budovat hmotu, a kdy ty cviky, které nám jí odkryjí? Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoduchá. Pokud vezmeme v potaz, že naše tělo vystavujeme na obdiv nejčastěji v létě, je vhodné si obě fáze naplánovat tak, aby konec rýsovací vycházel na letní měsíce. Z toho důvodu je tedy nyní (v čase končícího léta) zapotřebí najet na takové cviky, které budou budovat naší hmotu a u těch setrvat po celý podzim i zimu. S příchodem jara pak nastává fáze rýsovací, díky které dáme získanému objemu vyniknout. Jedná se o postup, který volí většina osob pečující o své tělo a je to postup ověřený.


Jak na to?

Cviky na zvyšování objemu vašeho svalstva nejsou nikterak záludné. Není u nich totiž ani tak otázkou jaké cviky děláme, ale spíše jak je děláme. Ideální volbou pro získání objemu je zařazení správného počtu opakování, tedy přibližně 6-8 a také správné váhy, která by měla být natolik vysoká, abychom při posledním z šesti či osmi opakování těžili z posledních sil. Jaký typ cviku zařadíte, je samozřejmě již plně na vás a záleží na partii, na kterou se chcete zaměřit.

Objemová fáze musí být také podpořena dostatečně velkým množstvím proteinu, aby mělo z čeho budovat svalovou hmotu. Nezapomínejte však i v objemové fázi alespoň jednou týdně zařadit nějaký dynamičtější sport, abyste si zachovali dostatečné množství síly a hybnosti. Vhodné jsou halové sporty, jízda na kole, běh či box a další bojová umění. 

Snažte se jít vždy na dno svých sil. Zpočátku to bude bolet, ale bolest rychle odezní a vystřídají jí pocity blaženosti a spokojenosti nad výsledky, které se rychle dostaví. Tak s chutí do toho.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Zima se blíží, ale to neznamená čas zahálet

Zima se pomalu hlásí o slovo a měsíce plné sluníčka jsou dávno pryč. V tomto kritickém …