Domů / Cvičení / Tabata: trénink z pekel

Tabata: trénink z pekel

Tabata je silovým aerobním cvičením, které je mimořádně účinné a mimořádně prověří vaší fyzickou výdrž. Fyzická síla a kondička se ve většině cvičebních metod navzájem vyrušují. Buď roste jedno či druhé. U tabaty je tomu však naopak. Oba elementy jdou ruku v ruce a neustále se zvyšují.

Tabata představuje aerobní cvičení, které je mimořádně účinné, co se spalování tuku týče. Často se tvrdí, že cvičení fyzická kondice a síla se navzájem vyrušují. Ovšem tabata vám ukáže, že je to omyl. Oba elementy se v ní navyšují.

Princip cvičení tabata tréninku je poměrně jednoduchý a lze jej používat na všechny možné druhy cviků i široké spektrum partií. Princip spočívá v tom, že jeden cvik na svalovou partii provádíme v osmi sériích po osmi opakování. Velkou roli zde hraje čas, protože každou sérii cvičíme 20 sekund na 100%. Po dvaceti vteřinách přichází čas na desetisekundovou pauzu, a pak se vše opět opakuje. Váhu si zvolíme tak, aby pro nás osmá série představovala čiré peklo na zemi, kterým jsme si však schopni projít až na konec, kde odpadneme. Počet cviků v každé sérii logicky klesá s tím, jak je tělo unavené. Toto cvičení představuje opravdu velkou zátěž, kterou však budete milovat.images-1

Jaké cviky budete v rámci tohoto tréninku cvičit je zcela na vás. Mezi nejpopulárnější patří dřepy, angličáky a kliky. Tedy obecně cviky, které zaměstnávají více než pouze jedinou svalovou partii. Tuto metodu lze zařadit i při sportovních aktivitách jako je běh, tedy dvacet vteřin sprint a deset chůze. Lze ji aplikovat i na plavání či jízdu na kole. Nejdůležitější je provádět cviky s co největším tempem a nasazením a přesně dodržovat i časování tabaty. muscle-man

Díky této metodě se zvyšuje prokrvení jednotlivých svalových partií, které procvičujeme, což umožňuje mnohem lepší zásobení živinami. Čím lépe je sval prokrvený a zásobovaný, tím více látek se do něj dostává a tím rychleji dochází k jeho růstu. Spolu s růstem svalstva dochází i ke zvyšování kapacity plic a posilování činnosti srdce. Zároveň se také prudce zvyšuje síla celého těla.

Tabata je vhodná pro každého, jak muže, tak i ženy. Do svého tréninku ji zahrnují profesionální sportovci od horolezců až po boxery. Díky ní spálíte tuky a naberete svalovou hmotu. Ovšem počítejte s tím, že za tímto typem cvičení se ukrývá bolest a naprosté vyčerpání. Proto je vhodné spíše pro zkušenější sportovce, kteří si dokáží sáhnout na své dno a mít z toho potěchu.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Jak začít cvičit po těhotenství?

Jak začít cvičit po těhotenství?

Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při …