Pro efektivní cvičení a budování svalové hmoty je zapotřebí zaměřovat se během tréninku vždy na jednotlivé partie. Těm věnovat několik druhů cviků po několika sériích, aby byly dobře procvičeny vždy všechny části dané partie. Dnes se tedy zaměříme na partii velmi problematickou, a to břicho.
Samotné břicho se skládá z několika druhů břišních svalů, které je nutno procvičovat individuálně. Zároveň je také poskládáno z rychlých i pomalých břišních vláken, a pro je zapotřebí kombinovat nejrůznější druhy cviků a počty sérií, zátěž a opakování. Pro posilování břicha je nutné mít přesně daný plán, který budete dodržovat. V opačném případě je cvičení celkem zbytečné.
Vnitřní břišní svaly jsou takové svaly, které nejsou vidět, ale velmi výrazně se podílejí na naší celkové hybnosti. Drží nás vzpřímené a narovnané. Jejich procvičováním získáváme na obratnosti, mrštnosti, flexibilitě a hlavně rychlosti. Pro jejich procvičování je nejlepší aerobní cvičení, popřípadě nejrůznější balanční cviky. Kombinaci obou představuje cvičení na závěsném systému TRX.
Posilování stěny břišního svalstva, tedy již viditelných svalů, by mělo probíhat stejně jako u standardního svalstva se zátěží, ale i bez ní. V praxi to tedy znamená provádět klasické cviky jako sklapovačky, zkracovačky, zvedání nohou ve visu, se zátěží v podobě činky či závažových pásů a také bez nich.
Důležité je také hlídat si regeneraci. Břišní svalstvo pro ní potřebuje minimálně 48 hodin. Proto je vhodné procvičování břišních svalů provádět ideálně třikrát do týdne. Zároveň bychom také měli proměňovat zásobník cviků. Standardně cvičíme tři až čtyři cviky s vlastní váhou, po dvou sériích, při dvaceti opakováních, které střídáme s cviky na strojích či se zátěží v menším počtu opakování.
Pamatujte, že trénink břicha je běh na dlouhou trať a že nejvíce záleží na tom, kolik podkožního tuku máte. Výsledky nebudou patrné hned, ale pokud vydržíte, budete všude vzbuzovat obdiv a respekt.