Domů / Nezařazené / Jak se posilovalo v minulosti

Jak se posilovalo v minulosti

Pojďme dnes otevřít malé historické okénko a podívat se na to, jak se v historii přistupovalo ke zušlechťování tělesné schránky.

Starověká kalokagathia

Kult vypracovaného těla je v dnešní době velmi silný, ale rozhodně se nejedná o žádnou novinku. Funkční a vypracované tělo chtěli mít lidé již ve starověkém Řecku, kde se šířila tzv. kalokagathia, která hlásala vyváženou souhru mysli a těla. Krom filosofie tak v této době byl hojně pěstován i tělocvik.

Středověk coby období temna příliš vypracovanému tělu nepřál a to samé se dá říci i o novověku. Zlom ovšem přišel v 18. a 19. století, kdy začaly být ve velkém pěstovány sporty všeho druhu. Na jihu se lidé věnovali především atletice, střední Evropa byla zasvěcená gymnastice a Spojené království holdovalo míčovým hrám všeho druhu.

Severské země však měli kvůli svému podnebí problém s venkovními sporty a tak se zde zaměřily na harmonizaci tělesné stavby. Toho začali dosahovat pomocí soustředění na určitou tělesnou partii a její pěstování. Byla tak zakládána první místa, které bychom v dnešní době nazvali fitnesscentrem.

Na počátku bylo zdraví

V této době začali totiž ve Švédsku vznikat i první posilovací stroje. Doktor Gustav Vilhelm Zander začal kolem roku 1850 rozpracovávat novou techniku variabilních strojů s odporem. Sám byl ortopedem a propagátorem tzv. mechanoterapie. V roce 1860 pak založil i první institut ve Stockholmu, který vybavil vlastnoručně navrženými stroji, které byly v podstatě přímými předky dnešních posilovacích strojů. Jeho institut se nakonec začal rozšiřovat i mimo Švédsko do celého světa.

Byly tak zasazeny kořeny pěstování těla bez vyloženě sportovních ideí, ale spíše jako snaha pro vylepšení svého vzhledu. V této době tak vznikl kult, kterému dnes propadly miliony lidí po celém světě.

 

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Zimní sporty, které vám dají do těla

Zima je aktuálně za svou polovinou a mnoho lidí má určitě problém s tím, že by …