Máte obavy z přibývajících let a každý rok se hrozíte počtu svíček, jenž na vás čekají na narozeninovém dortu? Mnohem více byste se měli obávat biologického věku vašich orgánů.
Biologické stárnutí orgánů
O tom, že skutečný věk se od toho biologického může lišit o několik let, možná víte. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jakým tempem stárnou vaše orgány? V případě, že vaše orgány stárnou rychleji, zvyšuje se tím riziko výskytu některých nemocí. Pokud je například srdce o několik let starší a je již značně opotřebované, dochází k zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních nemocí. U mozku se zvyšuje riziko výskytu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, opotřebovaná játra jsou náchylnější k výskytu cirhózy a plíce jsou úzce spojené s imunitou a samozřejmě i problémy s dýcháním.
Čím starší orgány, tím vyšší riziko onemocnění
Právě biologické stárnutí orgánů je jedním z největších rizikových faktorů při výskytu nemocí a je to vlastně zcela pochopitelné. Pokud se stále cítíte dobře a vůbec ne na svůj skutečný věk, nemusí to ještě znamenat, že jsou na tom vaše orgány stejně. K jejich předčasnému stárnutí přispívá nadměrné množství oxidačního stresu, nevyvážený jídelníček, nedostatek pohybu a spánku a zejména chronický stres.
Jak se dá určit biologický věk orgánů?
Zajímá vás, jak si na tom se svými orgány stojíte? Jejich biologický věk se dá změřit několika způsoby.
Krevní testy
Hodně informací o zdraví a kondici vašich orgánů lze odhalit z krevních testů. Z krve se dá vyčíst hladina škodlivého cholesterolu, počet bílých a červených krvinek a také krevních destiček. Následně dokáží lékaři odhalit přítomnost chronických zánětů, infekčních onemocnění a třeba také těch autoimunitních.
EKG
Pokud jste zvědaví, jak je na tom vaše srdce, stačí podstoupit EKG. Toto vyšetření je zcela běžné, nebolestivé a spočívá v umístění elektrod na určitá místa na vašem těle. Aktivita vašeho srdce se následně zaznamenává na papír a lékař vám ihned dokáže říct, jak jste na tom. Pokud k tomu není žádný zvláštní důvod, EKG se provádí pacientům od 40 let věku v pravidelném intervalu 4 let.
Spirometrie
K určení kondice plic se používá vyšetření zvané spirometrie. Během něj dochází k měření vašich nádechů a výdechů, z čehož se následně určí průchodnost plic a také dechový objem.
Jak zpomalit stárnutí orgánů
Abyste se třeba i ve sto letech těšili dobrému zdraví, je dobré se nad stářím svých orgánů zamyslet co nejdříve.
- Zaměřit byste se měli zejména na zdravou a vyváženou stravu a jídelníček, v němž by se mělo vyskytovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny.
- Naopak zkuste omezit konzumaci zpracovaných potravin a cukru.
- Každý den se nezapomeňte hýbat a dopřejte si třeba jen půlhodinovou procházku na čerstvém vzduchu.
- Velký vliv na biologický věk orgánů má spánek. Spěte alespoň 7 hodin denně.
- Osvojte si dechové techniky, jež vám pomohou snížit stres a celkově vám uleví od starostí a pomohu vám s pročištěním hlavy.
- Pokud si jste dobře vědomi toho, že některé látky do svého těla ze stravy nedostáváte, konzumujte je alespoň ve formě doplňků.
- Jakmile budete splňovat všechny výše zmíněné body, můžete se zaměřit na biohacking a začít například s otužováním.
Čím starší jsou vaše orgány, tím je riziko některých nemocí bohužel vyšší. Vliv na jejich biologický věk máte vy, protože jejich stav je odrazem vašeho životního stylu. Nepodceňujte tedy význam zlozvyků, špatné stravy a dalších návyků, které vám škodí.
Zdroj textu: www.idnes.cz, www.scientificamerican.com
Zdroj foto: www.freepik.com