Domů / Cvičení / Kolik cviků každá partie potřebuje?

Kolik cviků každá partie potřebuje?

Při sestavování tréninkového plánu je základním pilířem počet jednotlivých cviků, které budete během daného tréninku jednotlivým partiím dopřávat. Negativní výběr těchto cviků se může podepsat na růstu vašeho svalstva.

Počet cviků se dá stanovit podle toho, jaké cíle vlastně máte. Při určování počtu cviků se musíte řídit především počtem hlav či stran svalu, který budete procvičovat. Počty cviků nejde stanovit jen tak od oka. Je nutné znát alespoň základní anatomii těla. Například triceps se skládá ze tří hlav. Každá z nich potřebuje zatížit. Proto jsou vhodné tři cviky pro každou hlavu jeden a tím dojde k nejlepšímu procvičení tricepsu.

Záda

Záda se skládají hned z několika druhů svalů a proto je potřeba k jejich procvičení pěti až šesti cviků. Ty procvičí hloubku zad po dvou cvicích, šířku zad, taktéž po dvou a minimálně jeden cvik na vzpřimovače zad. Můžete k nim přidat také trapézové svalstvo o jednom cviku.

Prsa

Prsní svalstvo potřebuje dva až tři cviky. Každý by se měl zaměřovat na vrchní, střední či spodní část zad. Zaměřte se především na slabá místa svalů.

Biceps

Biceps se skládá ze dvou hlav, proto je pro něj dobré použít dva cviky. Záleží na výběru. Nezapomínejte na hluboký sval pažní, který bývá mnohdy podceněn.

Ramena

Ramena mají tři strany a to přední, zadní a střední. Každé straně věnujeme jeden cvik. Znovu je potřeba vybírat správné cviky, kterými se procvičí kompletně celé rameno. Nejčastěji se zapomíná na stranu ramene.

Břicho

Pro břicho volte tři cviky až čtyři cviky. První na vrchní část břicha, druhý na střední a třetí na spodní část břicha. Poslední pak na šikmé břišní svalstvo.

Stehna

Svalstvo nohou je potřeba rozdělit na dvě části. Přední část stzv. kvadriceps si zaslouží 3-4 cviky. Zadní část tzv. hamstringy si zaslouží po dvou cvicích.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Něco pro náruživé lyžaře

Někteří lidé působí, jako by se narodili s lyžemi na nohou. Když není sníh u …