Domů / Cvičení / Lordóza, aneb když chodíte jak kačer

Lordóza, aneb když chodíte jak kačer

Pokud jste někdy viděli někoho, kdo chodí trochu jako kačer s prohnutými zády, pak jste zcela jistě narazili na člověka, který trpí lordózou. Jedná se o onemocnění především mladých lidí, které se projevuje vyhnutím bederní páteře směrem dovnitř. To způsobuje nepřirozené špulení hýždí a obtíže v chůzi.

Kde tento problém vzniká?

Je velmi těžké říci, co přesně lordózu způsobuje. Za prvé zde mohou hrát svou roli dědičné předpoklady. Dále se na jejím výskytu podílí celá škála dalších faktorů, mezi kterými najdeme například obezitu, nedostatek pohybu, prudký růst. Dále je zde přílišné zatěžování bederní oblasti, dlouhodobé špatné držení těla a nevhodný pohyb.

Obtíže

Lordóza se však neprojevuje jen nepěkným vzhledem, ale také závažnými zraněními. Tím nejhorším je vyhřeznutí bederní ploténky. Jedná se o problém, který ve většině případů vyžaduje lékařský zákrok. Její léčba je velice zdlouhavá a používají se při ní vysoké dávky analgetik.

Léčba

Léčit lordózu je poměrně náročné, a výsledek není nikdy zaručen. Čím déle člověk lordózou trpí, tím hůře jí pak bude léčit. Pro její léčbu je nutné dodržovat několik základních postupů. Především je zapotřebí cvičit a zpevňovat kompletně celé zádové svalstvo a také břišní svalstvo. Používejte pomůcky a cvičte. Dopřávejte si dostatečný pohyb, dbejte na to, abyste správně chodili a drželi své tělo. Pokud trpíte nadbytečnými kily, je zapotřebí se jich zbavit.

Pokud na sobě i vy pociťujete příznaky lordózy, pak rozhodně nic nepodceňujte a vyhledejte svého lékaře, popřípadě fyzioterapeuta. Uvidíte, že do budoucna svému zdraví jen a jen prospějete.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Kofein a posilování

Jak jistě víte, káva obsahuje kofein, velice užitečnou látku, která nám může při cvičení velmi …