Domů / Doporučujeme / Něco pro náruživé lyžaře

Něco pro náruživé lyžaře

Někteří lidé působí, jako by se narodili s lyžemi na nohou. Když není sníh u nás, cestují za ním neúnavně stovky kilometrů, léto nějak přetrpí a na podzim vyhlíží první sněhové vločky, aby se mohli zase vydat do své oblíbené stopy. Patříte i vy mezi tak oddané běžecké lyžaře? Je pro vás dlouhé léto a podzim utrpením a těšíte se konečně zase na zimu? Můžete zkusit i jiné alternativy, jako třeba kolečkové lyže.

Kolečkové lyže – alternativa pro milovníky běžkování

Není to samozřejmě to samé, ale při lyžování na kolečkových lyžích využíváte stejné pohyby jako při běžkování. Skutečným nadšencům mohou kolečkové lyže sloužit jako letní náhražka běžkování. Vezměme si příklad ze špičkových i výkonnostních lyžařů. Ti využívají trénink na kolečkových lyžích naprosto běžně pro rozvoj vytrvalosti svalů horních i dolních končetin a trupu. Pomocí kolečkových lyží lze trénovat specifickou lyžařskou vytrvalost, koordinaci pohybů a udržování rovnováhy.

Na druhou stranu je zde také řada rizik, především zdravotních, která hrají v neprospěch kolečkových lyží. Trénink na kolečkových lyžích není příliš zábavný, jezdíte na uzavřené okruhu, cyklostezce nebo veřejné silnici, kde ztráta koncentrace končí pádem nebo hůř. Při každém pádu na asfaltu hrozí minimálně odřeniny a naraženiny, bez helmy si kolečkové lyže vůbec nenasazujte. Potom jsou tady také otřesy, při každém nárazu hůlky na asfalt dochází k nárazům, které mohou mít za následek bolesti a záněty kloubů.

V technice jsou oproti běžeckému lyžování také rozdíly, kolečka se chovají jinak než skluznice na sněhu, je na nich jednodušší se rozjet a udržovat rychlost, navíc povrch se prakticky nemění, kdežto vlastnosti sněhu naopak často. Faktem však zůstává, že lyžování na kolečkových lyžích patří k nepostradatelným tréninkovým metodám špičkových sportovců, bude tedy určitě přínosem i pro obyčejné smrtelníky. Chcete-li se o kolečkových lyžích dozvědět víc, mrkněte také do jarního čísla časopisu NORDICmag.

O Makawiel

Shlédněte také

Na kole do hor i do práce: Které modely vás zaručeně nezklamou?

Jízdní kola se stávají stále populárnějším způsobem dopravy, ať už se jedná o rekreační jízdu …