Domů / Tipy & rady / Spánek je více než si myslíte

Spánek je více než si myslíte

Spánek, některými podceňovaný prvek v našem životě, který je pro nás všech obrovsky důležitý a to i v momentě, kdy chceme mít hezké tělo a být zdraví.

Spánek je pro nás velice důležitý. Jedná o jakousi hygienu pro naše tělo a to jak pro mozek, tak také pro pohybový systém. Spánek je pro nás dobytím energie a nabití baterií na další provoz. Pokud se dobře vyspíme, pak máme druhý den dobrou náladu, energii na všechno a cítíme se velmi dobře. Navíc některé studie dokazují, že spánek se pozitivně podepisuje i na našem vzhledu. Zároveň je také nezbytný pro překonávání osobních rekordů.

Spánek dělá hezká těla

Kvalitní a tvrdý spánek je velice prospěšný také z hlediska redukce hmotnosti a ovlivňuje tělesné složení. Studie dokazuje, že spánkový deficit má vliv na metabolismus a je velmi pravděpodobné, že čím méně spánku máme, tím větší problémy s hmotností můžeme čekávat. Je to dáno nedostatkem energie získávané ze spánku, kterou tělo nahrazuje energií z potravy. Produkuje tak dva hormony, které zvyšují chuť na jídlo. Těmi jsou leptin a ghrelin a jejich hladina se rapidně zvyšuje v momentě, kdy jsme unavení a máme spánkový deficit.

Víte jak spát dobře?

Nedostatek spánku se navíc může podílet na zvyšování stresu. Stoupající hladina kortizolu, který se podílí na stresu, snižuje produkci testosteronu, který je velmi důležitý pro budování svalstva. S touto problematikou se nejčastěji setkáváme u lidí, kteří pracují na směny.

Naučte se tedy spát správně, choďte spát patřičně unavení i z vydatného tělesného tréninku, jezte lehká jídla a to především před spaním. Nevyhýbejte se sportovním aktivitám.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Zapracujte na své imunitě

Imunita lidského organismu je pro nás neskutečně důležitá. O to více pak pokud aktivně cvičíme.