Domů / Doporučujeme / 5 důvodů, proč si pořídit eliptický trenažér
Eliptický trenažér

5 důvodů, proč si pořídit eliptický trenažér

Eliptické trenažéry patří mezi nejoblíbenější stroje ve fitness centrech, a rozhodně ne náhodou. Bez obav na nich může cvičit každý, tedy i lidé, kteří mají chronické obtíže s pohybovým aparátem. Eliptické trenažéry přitom umí dát zabrat. Pravidelné cvičení posílí kardiovaskulární systém a pomůže vám i zhubnout.

Eliptický trenažér protáhne celé tělo

Eliptický trenažér je vlastně jakousi kombinací rotopedu, běžeckého pásu, stepperu a veslovacího trenažéru. Oproti jiným fitness strojům mají eliptické trenažéry tu výhodu, že dokážou procvičit horní i spodní část těla. Navíc jsou vhodné skutečně pro každého. Především je pak ocení starší generace, jelikož je eliptický trenažér šetrný ke kloubům.

Zároveň dokáže nabídnout skvělý aerobní trénink a pomůže spálit spoustu kalorií. Během cvičení můžete snadno zvýšit odpor, aby byl trénink náročnější, nebo můžete nastavit větší sklon stroje. A to vše s maximální bezpečností a šetrností k tělu. Na to, abyste dokonale protáhli celé tělo a spálili dost kalorií pro hubnutí, vám bohatě postačí dvacet až třicet minut intenzivního cvičení denně.

Eliptický trenažér doma se vyplatí

Tvar eliptického trenažéru napodobuje přirozenou dráhu kloubů při chůzi, joggingu nebo běhu. Nohy během cvičení neopouštějí pedály. Ty se tak vždy přizpůsobí vašemu kroku. A jaké jsou další benefity eliptického trenažéru?

  1. Nahradí většinu strojů v posilovně

Eliptický trenažér je výjimečný zejména tím, že dokáže nahradit většinu běžně používaných posilovacích strojů. Při správném použití s ním procvičíte horní i spodní část těla. Posílíte s ním veškeré svalstvo a můžete si na něm užít pořádný cardio trénink.

  1. Pomůže zhubnout

Eliptický trenažér je skvělým pomocníkem při odbourávání tukových zásob. Za necelou půlhodinu spálíte zhruba 200–400 kalorií. Přesné množství se odvíjí pochopitelně od vaší tělesné konstrukce, kondice, hmotnosti i od prováděné aktivity na fitness stroji.

  1. Šetří klouby

Eliptické trenažéry jsou určeny skutečně pro každého. I pro ty, kteří trpí nějakým druhem onemocnění pohybového aparátu. Díky tomu, že jde o cvičení s tlumivým dopadem, je eliptický trenažér šetrný ke kloubům. Je dokonce i vhodným rehabilitačním prostředkem po úrazu kolene, při osteoporóze nebo při artritidě kolen.

  1. Posílí kardiovaskulární systém

Eliptický trenažér je vhodný nejen pro cardio či posilovací cvičení, lze jej použít i pro vysoce intenzivní intervalový trénink (takzvaný HIIT). Tento druh cvičení je vhodný pro maximální spalování kalorií za krátkou dobu a zároveň výrazně zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému. Pouhých dvacet minut na eliptickém trenažéru pomůže zvýšit srdeční frekvenci a posílí srdeční svaly.

  1. Zlepšuje rovnováhu a orientaci

Díky tomu, že jde o fitness stroj, který procvičí celé tělo, skvěle propojí levou část těla s pravou. To může zlepšit nejen koordinaci těla například při chůzi nebo běhu, ale značně se vylepší i rovnováha.

Rovnováha i správná koordinace mezi končetinami a mozkem jsou nezbytné pro prevenci pádů a zranění. Rovněž také ale zlepšují flexibilitu a obratnost.

Jeden stroj nahradí celé fitness centrum

Eliptické trenažéry bývají vybavené celou řadou předprogramovaných cvičebních programů. Může jít o intervalový trénink, horský výstup nebo běh. Možností je spousta.

Díky nastavitelnému odporu nebudete v domácí posilovně potřebovat ani činky, neboť je eliptický trenažer hravě nahradí. A protože si budete moci každý den nastavovat cvičení podle své nálady i aktuální kondice, bude vás toto cvičení dozajista bavit.

Zdroj náhledového obrázku: Hassel Stock / Shutterstock.com

O Dalibor Svoboda

Shlédněte také

Na kole do hor i do práce: Které modely vás zaručeně nezklamou?

Jízdní kola se stávají stále populárnějším způsobem dopravy, ať už se jedná o rekreační jízdu …