Domů / Hubnutí / Bílkoviny jsou i v rostlinách, víte v jakých?

Bílkoviny jsou i v rostlinách, víte v jakých?

Bílkovina představuje stavební kámen vašeho úspěchu ke svalnaté postavě. Jejich dostatečné množství by měl přijímat každý, kdo je ve svém životě aktivní a dělá věci naplno. Proto je zapotřebí jejich hladinu neustále doplňovat. Nemusí to však být vždy masem či doplňky. I rostliny obsahují velké množství bílkovin.

Spirulina

Pod tímto názvem se ukrývá řasa, kterou můžeme nalézt ve sladkovodních jezerech po celém světě. Jedná se o sladkovodní plankton, který je z 65-71% tvořen čistými bílkovinami. Toto číslo je naprosto obrovské a díky tomu se jedná o nejbohatší zdroj bílkovin na světě. Krom nich obsahuje také velké množství aminokyselin a minerálů. Lze jí navíc konzumovat v jakémkoliv množství.

Chia semínka

Hit několika posledních roků. Kdo nejí chia jako by nebyl. Jedná se nejen o skvělý zdroj energie, ale také o dobrý zdroj bílkovin. Díky své vysoké výživové hodnotě se dříve dávali chia semínka běžcům. Jejich vlastností je především schopnost absorbovat velké množství vody a tím se zvětšit až dvanáctkrát. Procentuální obsah bílkoviny je okolo 15%.

Quinoa

Quinoa je obilovina, která patří k vysoce bílkoviným rostlinám. Dalo by se říci, že patří k obecně dostupným a nejlepším zdrojům bílkovin. Obsahuje totiž přes 15% proteinu. Jedná se navíc o skvělou obilovinu pro ty, kteří nejedí lepek. Dále zde najdeme bohaté množství železa, hořčíku, fosforu a vitamínů B a E.

Tempeh

Sójový produkt tempeh vzniká její fermentací. Sportovci je vyhledáván pro svůj vysoký podíl bílkovin, které jsou obsaženy v lehce stravitelné formě. Dále je tempeh bohatý na vlákninu a vitamíny. Čerstvý tempeh obsahuje až 20% bílkovin a také velké množství vitamínu B12. Je považován za plnohodnotnou náhradu masa díky enzymům, které jsou schopné štěpit bílkoviny i oleje.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Nezbytnost jménem Fitnesstracker

Pokud patříte mezi osoby, které se rozhodně nebojí technologických vychytávek a zároveň mají přehled o …