Domů / Doporučujeme / Co způsobuje nespavost?

Co způsobuje nespavost?

Nespavost může být způsobena psychickými a zdravotními stavy, nezdravými spánkovými návyky, specifickými látkami anebo určitými biologickými faktory. Vědci v poslední době začali uvažovat o nespavosti jako o problému, kdy váš mozek nedokáže přestat být vzhůru. Při léčbě nespavosti je důležité nejprve pochopit, co vaše potíže způsobuje.

Lékařské příčiny nespavosti

Existuje mnoho zdravotních stavů (některé mírné a jiné závažnější), které mohou vést k nespavosti. V některých případech samotný zdravotní stav způsobuje nespavost, zatímco v jiných případech příznaky tohoto stavu způsobují nepohodlí, které může člověku ztěžovat spánek.

Příklady zdravotních stavů, které mohou způsobit nespavost, jsou: alergie, reflux, hypertyreóza, artritida, astma, Parkinsonova choroba, chronická bolest, bolesti zad.

Nespavost můžou způsobit také léky, jako jsou ty, které se užívají pro běžné nachlazení a nosní alergie, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, onemocnění štítné žlázy, antikoncepce, astma a deprese.

Kromě toho může být nespavost příznakem poruch spánku. Například syndrom neklidných nohou – neurologický stav, při kterém má člověk nepohodlný pocit, že potřebuje před spaním pohybovat nohama – může vést k nespavosti. U pacientů se syndromem neklidných nohou se obvykle projevují horší příznaky v pozdější části dne, během období nečinnosti a při přechodu z bdění na spánek, což znamená, že usínání a zdravý spánek mohou být velmi obtížné. Odhaduje se, že až 10 procent populace má syndrom neklidných nohou.

Spánková apnoe je další porucha spánku spojená s nespavostí. Se spánkovou apnoe se dýchací cesty člověka během spánku částečně nebo úplně zablokují, což vede k přerušení dýchání a ke snížení hladiny kyslíku. To způsobí, že se osoba budí krátce, ale opakovaně po celou noc. Lidé se spánkovou apnoe si opakovaně stěžují, že trpí nespavostí.

Nespavost může být způsobena psychiatrickými stavy, jako je deprese. Psychologické problémy mohou ztížit spánek, nespavost sama o sobě může způsobit změny nálady a posuny v hormonech a fyziologii mohou vést k psychiatrickým problémům a nespavosti současně.

Úzkost. Většina dospělých má problémy se spánkem, protože se cítí ustaraně nebo nervózně, ale u některých je to vzorec, který pravidelně zasahuje do spánku.

Životní styl. Nespavost může být vyvolána vaším chováním a spánkovými vzory. Nezdravý životní styl a spánkové návyky mohou způsobit nespavost samy o sobě. Návyky, kteréí vedou k nespavosti, jsou:

Ve večerních hodinách pracujete doma. To může ztěžovat odpočinek a také to, že se cítíte znepokojeni, když přijde čas na spánek. Světlo z vašeho počítače může také ztížit usínání.

Odpolední spánek. Krátké zdřímnutí odpoledne může být pro některé lidi užitečné, ale jiným pak způsobuje potíže, když chtějí večer usnout.

Pracujete na směny. (Což znamená, že pracujete nepravidelně). Netradiční hodiny usínání mohou zaměnit biologické hodiny vašeho těla, zejména pokud se snažíte spát během dne nebo pokud se váš plán pravidelně mění.

Pokud máte problémy se spánkem pravidelně, je dobré zkontrolovat své zdraví a přemýšlet o tom, zda k vašim problémům se spánkem mohou přispět nějaké základní zdravotní problémy nebo poruchy spánku. V některých případech lze podniknout jednoduché kroky ke zlepšení spánku (jako je vyhýbání se jasnému osvětlení při navíjení dolů a snaha omezit možné rozptylování, jako je TV, počítač nebo domácí zvířata). Neměli byste jednoduše přijímat problémy se spánkem jako způsob života – poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Několik typů na doplňky stravy na lepší spánek, které vám usínání usnadní:

GS Dormian

GS Dormian je speciální přípravek, který nabízí pomoc při potížích s usínáním a nespavostí. 

L-Theanine & Lemon Balm

L-Theanine & Lemon balm    Tento doplněk kombinuje theanin, látku obsaženou v zeleném čaji, s extraktem z listů meduňky lékařské. Dohromady tedy vzniká velice účinný doplněk potřebný zejména v dnešní uspěchané době plné stresu.

SWISS NATUREVIA Sleepnox forte

Nenávyková, extra silná směs extraktů ze čtyř bylin, podporujících spánek a zklidnění při stresu, podrážděnosti, duševním napětí a úzkosti.

O Makawiel

Shlédněte také

Odměna pro vítěze? Zajistěte mu kvalitní pohár, medaili či diplom

Při organizování nejrůznějších akcí, eventů a soutěží je třeba myslet na odměnu pro vítěze. Motivačním …