Domů / Cvičení / Jak dlouhý je ideální trénink?

Jak dlouhý je ideální trénink?

Jak dlouho by měl trvat jeden trénink? To je otázka, kterou si klade mnoho sportovců od začátečníků po pokročilejší. My se nyní podíváme na odpověď.

Délka tréninku

Ideální délka jednoho tréninku by se měla pohybovat okolo 30 až 50 minut, pokud je řeč o objemovém tréninku. Vysvětlení je velice jednoduché. Musíme totiž vycházet z celkové potřeby svalstva, které je během jednoho tréninku do práce zapojováno. Aby byla celou svalová soustava co nejefektivněji procvičena a měla vše potřebné pro svůj růst, musí být také správně vyživována před a po tréninkovým jídlem.

Kvalitní výživa je velmi nutná pro svalový růst, ale i pro jeho výkonnost. Ta je limitována padesátiminutovým rozsahem. V monetě, kdy je tento rozsah překročen, jde efektivita dolů. Poté přichází jen únava organismu s a ní nulové benefity. Vše se začne projevovat fyziologicky.

Nad 50 minut

Pokud budeme padesátiminutový interval pravidelně přetahovat, hrozí, že dojde k tragickým následkům, co se svalové hmoty týče. Jakmile se energie ze svalstva vyčerpá, začne si brát energii uloženou ve svalstvu. V momentě, kdy takováto situace nastane, začne mít tělo velké problémy s pokračujícím tréninkem a zatěžováním svalstva. Výsledkem pak bude poškozování svaloviny a její úbytek.

Energie, která je po padesátiminutovém tréninku požívána vychází právě ze svalstva a vy jej tak vyčerpáváte a unavujete. Pro objem je však zapotřebí mít ve svalech uloženo co možná nejvíce energetických zásob. V momentě odčerpávání se tak svalstvo vyfukuje jako balónek.

Dodržujte tedy tento limit a raději si dávejte prudší tempo tréninku, než abyste zbytečně posedávali. Uvidíte, že tato forma posilování se ukáže mnohem efektivnější.

Tento limit je tedy vždy vhodné dodržovat a raději si ordinovat prudší trénink, než zbytečné odpočívání a posedávání.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Jak začít cvičit po těhotenství?

Jak začít cvičit po těhotenství?

Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při …