Domů / Doporučujeme / Hledáte sport na protažení svalů i mozku? Zkuste golf!

Hledáte sport na protažení svalů i mozku? Zkuste golf!

O svou peněženku se rozhodně bát nemusíte. Časy, kdy byl golf sportem pouze pro bohaté, už jsou dávno pryč. Stále více si hledá cestu i k nám, obyčejným lidem. V České republice se totiž v posledních letech postavila spousta golfových hřišť, která si hledají své zákazníky. Díky nárůstu konkurence a vyššímu obratu golfového zboží v bazarech byli nejen výrobci golfového příslušenství, ale i majitelé hřišť nucení přizpůsobit nabídku větší skupině zákazníků. A zatím to vypadá, že nás Čechy golf baví.

Proč byl golf nejdříve „snobárnou“?

Je to samozřejmě dáno historií golfu jako takového. V minulých staletích byl opravdu zábavou pro ty, kdo byli schopni jej zaplatit a pocházeli z příslušných řad „uznávaných“ rodů. Společnost se ale už změnila. Už není tolik kastovní, už je prostě tržní.

Ekonomika chce růst, a toho se bez zapojení všech příjmových vrstev obyvatel do tržního prostředí prostě dosáhnout nedá. Ani v golfu. Zjistili to i čeští majitelé golfových hřišť. Golf totiž oni sami uvedli do České republiky coby snobskou záležitost.  

Předseda České golfové federace Jan Jenčovský komentuje tento fakt následovně: „Trošku se využívalo toho, že lidé, kteří se zajímali o golf jako o nový netradiční sport, pocházeli z bohatších vrstev. A těch, kteří prodávali golfové vybavení, bylo velmi málo, proto ty ceny byly vysoké, přes deset tisíc korun. Teď narostla konkurence, takže celý golfový set s bagem koupíte pod pět tisíc korun.” Prostě i lyže jsou dnes dražší.

Stovka hřišť k dispozici

V České republice je v současnosti více než sto golfových hřišť. A je zde registrováno na šedesát tisíc golfistů. Vznikla u nás nejen velká golfová hřiště s 18 jamkami, na kterých strávíte půl dne, abyste je všechny zdolali. Máme též hřiště poloviční, tedy devítijamková, kde na hru potřebujete v průměru dvě hodiny. A to už je snesitelný čas, podobný době strávené ostatními sporty.

Golf je i na zimu!

Samozřejmě, že golf, coby venkovní hra, vyžadující zelený trávník, takže je hratelný pouze od jara do podzimu. Ale zato v každém počasí. Golfová hřiště se neuzavírají proto, že začalo pršet. Hraje se stále, po celou otevírací dobu hřiště. Ta je od brzkých ranních hodin až do večera.

A jak říkají zkušení golfisté: Není špatné počasí. Je jen špatně oblečený golfista. Golf je prostě outdoorový sport, kde jste nuceni se poprat nejen s nerovností terénu a různými nastraženými překážkami. Někdy se bojuje i s rozmary počasí.

A jak v zimě? U golfových hřišť bývají golfové simulátory, kam můžete pravidelně chodit přes celou zimu. Tady se trénuje hlavně driving (odpal). Ale můžete si zahrát i klasickou celou hru. Zimu by golfista měl věnovat také tréninku těla, protože golf vyžaduje fyzičku.

Dá se golf považovat za sport?

Rozhodně ano! Golf nejsou jen nevinné procházky po hřišti. Je to i množství odpalů, do kterých golfista musí dát velkou energii. Míčky (těžké míčky) totiž někde musejí urazit vzdálenost 200 metrů a více. A na to už musí být řádný švih!

Technická stránka golfu je poměrně náročná – bývá dokonce srovnávána se skokem o tyči. Za jednu golfovou hru na polovičním hřišti musíte odpálit cirka dvacetkrát. Golfová hřiště navíc nebývají na rovině. A je nutné si s chůzí pospíšit, abyste nezdržovali sebe nebo ostatní hráče. K tomu chodíte i se zátěží, kterou buď máte na zádech, nebo na golfovém vozíku (ale ten táhnete v nerovném terénu a po trávě).

Studie německého golfového svazu uvádí, že golf je sportem, ve kterém se vydá více energie, než by člověk neznalý této činnosti očekával. Porovnání s ostatními sporty vyšlo v jejich studii následovně: Jedna hodina joggingu – 700 kalorií, dvě hodiny tenisu – 900 kalorií, jedna hra golfu na hřišti plné délky (přibližně 3 až 4 hodiny) – 1500 kalorií.

A jak je to s namáháním hlavy?

Golf je sportem, kde jsou opravdu velké nároky kladeny na přemýšlení. Žádná hra totiž nikdy neprobíhá stejně. Golfové hřiště není rovné. Během hry je nutno překonat spousty umělých i přírodních překážek. Není to jen ťukání holí do míčku.

Musíte být schopni vymyslet, jakou hůl použijete, jak do míčku udeříte – tedy jakým směrem a jakou silou. Taky jakým způsobem, zda obyčejně nebo se zpětnou rotací. Tady se mozkové závity prostě nezastaví. A pak musíte být schopní dát ránu přesně takovou, jakou jste vymysleli…

Cestou ze hřiště pak budete rádi, že nemusíte myslet na seznam nákupu. Ten si totiž vždycky pohodlně načtete v mobilu. Pomůže i Leták Penny nebo Billa leták, které napoví, co je zrovna v akci, a co byste tedy eventuálně mohli dnes doma večeřet.

O Makawiel

Shlédněte také

Zájem mužů o módní trendy stoupá

Mnoho mužů již zjistilo, že vkusné a módní oblečení jim zajistí nejen lepší postavení u …