Domů / Cvičení / Kofein a posilování

Kofein a posilování

Jak jistě víte, káva obsahuje kofein, velice užitečnou látku, která nám může při cvičení velmi pomoci, zároveň je však zapotřebí vědět jak s touto látkou nakládat.

Přírodní stimulant

Kofein působí jako stimulant naší nervové soustavy. Ve své čisté podobě má formu bílých krystalů, ovšem my jej známe především coby součást kávových zrn, ze kterých se dělá káva, energetických nápojů, čajů, ale naleznete jej také v některých pokrmech jako například v čokoládě.

Kofein, poté co se dostane do našeho těla, působí v našem těle jako návyková látka. Je proto označována jako nejrozšířenější droga. Při pravidelném užívání si na kofein můžeme vytvořit návyk a tak je zapotřebí s ním umět dobře zacházet.

A kdy tedy kofein užívat?

Pokud chcete využít kofein pro svůj prospěch, pak si jej dávejte před cvičením. Díky tomu vám začne tělo pracovat na vyšších otáčkách. Zvýší se tepová frekvence a začnete spalovat mnohem větší množství kalorií. S kofeinem v těle je člověk schopen spalovat až o 15% více kalorií. Je však důležité vědět v jaké formě kofein přijímat. S některými nápoji a pokrmy totiž můžete přijímat více kalorií než pálit.

Větší síla

Kofein vám pomůže s větší výdrží, se kterou je spojeno i větší množství opakování. Má blahodárné účinky na proud krve, který posiluje a tak jsou svaly zásobeny větším množstvím kyslíku. Díky tomu je svalstvo výkonnější a únava k němu přichází pomaleji. To oceníte jak u vytrvalostních sportů, tak i například u běhu ve kterém uběhnete mnohem dále. Většina vrcholových sportovců užívá před svým výkonem kofein jako povolený stimulant.

Bez bolesti

Kofein je schopen zvyšovat práh bolesti. Díky tomu se dostavuje bolest svalstva, která je vždy s únavou spojena. Je však dobré znát své tělo a naslouchat mu a tak se nikdy nepřepínat a nevystavovat jej nebezpečí zranění.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Zima se blíží, ale to neznamená čas zahálet

Zima se pomalu hlásí o slovo a měsíce plné sluníčka jsou dávno pryč. V tomto kritickém …