Domů / Výživa & stravování / Hummus jako skvělý zdroj bílkovin

Hummus jako skvělý zdroj bílkovin

Jste vegetarián, vegan či jen hledáte nový zdroj bílkovin, který nebude živočišného původu? Skvělou volbou je pro vás cizrna. Cizrna obsahuje z luštěnin nejvíce bílkovin. Pokud chcete zvýšit ve své stravě přísun proteinu, cizrna je skvělou volbou.

Připravte si hummus

Hummus je studený pokrm, který je typický pro kuchyni v oblasti Středního východu. Tato dobrota se však rozšířila již po celém světě a bez problémů si ji můžete připravit i vy u vás doma. V hummusu nesmí chybět dávka cizrny, olivového oleje, pasty tahiny, citronová šťáva, sůl, česnek a římský kmín. Hummus můžete jíst s pokrájenou zeleninou, přikusovat k němu krekry či si ho namazat na chleba jako chutnou svačinku. Hummus si brzy zamilujete, navíc je plný bílkovin a neobsahuje nic, co by vašemu tělu škodilo, pokud tedy nejste alergičtí na cizrnu.

Jak na to?

Všechny ingredience na přípravu hummusu jsou běžně dostupné. Potřebovat budete:

  • 240 g cizrny z konzervy či vařené
  • 1 lžíce pasty tahiny
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 2 stroužky česneku (podle chuti)
  • citronová šťáva
  • římský kmín
  • pepř a sůl

Nejdříve si připravte mixér, do kterého vsypete cizrnu. Použít můžete konzervovanou či uvařenou, kterou pořádně propláchnete. Dále přidejte sezamovou pastu tahini, olivový olej, česnek, citronovou šťávu, římský kmín, sůl a pepř. Rozmixujte a dochucujte již podle vlastní chuti. Někdo má rád hummus slanější, někdo více česnekový. Podávejte hummus jemně pokapaný olivovým olejem a posypaný sezamovými semínky třeba s pokrájenou zeleninou, krekry či pečivem. Přejeme dobrou chuť a tělo plné bílkovin!

Různé varianty

Hummus nemusí být pouze cizrnový, objevují se stále nové a nové úpravy klasického hummusu. Jedním z nich je i hummus řepový, který má nádhernou barvu. Recept je v podstatě stejný, jen vynecháte česnek a přidáte vařenou či pečenou řepu.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Superpotravina: Acai

Pokud chcete svůj zdraví jídelníček něčím vylepšit, máme pro vás skvělý tip. Je jím super …