Domů / Doporučujeme / Od dubna 2024 se bez povinného ručení neobejdou ani elektrokoloběžky či segwaye
Povinné ručení pro koloběžky a segwaye

Od dubna 2024 se bez povinného ručení neobejdou ani elektrokoloběžky či segwaye

Změny v tzv. povinném ručení vstoupily po několikaměsíčních průtazích v platnost 1. dubna 2024. Od tohoto data se tak krom jiného rozšiřuje i spektrum vozidel, pro něž je třeba si pojištění odpovědnosti z provozu vozidla sjednat a které tedy této povinnosti nově podléhají.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky i segwaye

Ačkoli například ani elektrické koloběžky, ani segwaye nejsou vybaveny registračními značkami, budou si přesto jejich provozovatelé muset nově sjednat zákonné pojištění ve formě povinného ručení, které bude krýt případné škody, které při jízdě někomu způsobí. Tato změna má ostatně zcela logické opodstatnění — například elektrokoloběžky se stávají čím dál tím častějšími účastníky dopravních nehod a jejich provoz může snadno způsobit škody v řádech statisíců korun.

Od dubna 2024 tak této povinnosti podléhají všechna vozidla s maximální rychlostí přesahující 25 km/h, stejně jako ta, jejichž konstrukční rychlost je vyšší než 14 km/h a jejichž hmotnost zároveň překračuje 25 kg. Díky těmto charakteristikám tak nyní do oblasti povinného ručení nespadají pouze výše zmíněné městské i terénní elektrokoloběžky a segwaye, ale například též následující vozidla (pokud spadají do zákonem daných parametrů):

• elektrické jednokolky a dvoukolky,

• elektrické skateboardy,

• golfová vozítka,

• zahradní traktůrky,

• sněžné skútry a rolby,

• pracovní stroje s pojezdem.

V případě nehody si policie na území ČR ověří platnost povinného ručení přes evidenci u České kanceláře pojistitelů. Při cestování mimo Českou republiku se pak řidiči budou prokazovat tzv. zelenou kartou, v níž pojištění elektrokoloběžky nebo jiného drobného vozidla najdou pod označením „G“.

Výjimky ze zákona o povinném ručení existují

I v nové legislativě ovšem najdeme řadu výjimek, jež majitele některých typů vozidel povinnosti sjednat si povinné ručení zbavují. Výjimka ze zákona tak platí například pro majitele zahradních traktorů, pokud se s nimi pohybují výhradně na soukromém pozemku — v případě, že byste s nimi ale chtěli vyjet na pozemní komunikaci, bez povinného ručení se už neobejdete.

Zákon výslovně zmiňuje i další typ nesilničních vozidel, a to elektrické invalidní vozíky, jejichž majitelé se bez povinného ručení také obejdou.

S ohledem na to, že nová tuzemská legislativa počítá s povinností povinného ručení pouze pro vozidla, u nichž je motor (a to i elektrický) hlavním zdrojem pohybu, tak zákon v současné podobě vůbec nezahrnuje široký segment velmi populárních elektrokol. U nich je totiž elektromotor pouze druhotným (pomocným) zdrojem pohybu, který doprovází klasické šlapání (které je považováno za hlavní zdroj pohybu).

A co když využíváte služeb sdílených elektrokoloběžek? Pokud se jedná o koloběžky, které mají maximální výkon 25 km/hod., pak jde škoda za tím, kdo ji způsobil, a plní se z občanské odpovědnosti.

O Dalibor Svoboda

Shlédněte také

Průvodce výběrem nejlepších outdoorových hodinek Garmin pro dobrodruhy

S jarními slunečními paprsky a hezkým počasím nás to přirozeně více a více táhne ven …