Zdravá střeva jsou základem správného fungování celého organismu. Střevní mikroflóra ovlivňuje průběh trávení i celkovou imunitu. Její převážnou součástí jsou probiotika – živé mikroorganismy (hlavně laktobacily a bifidobakterie – bakterie mléčného kvašení). Laktobacily jsou zodpovědné také za stav dásní a jsou přítomné i v ženských pohlavních orgánech, kde chrání před bakteriální infekcí.
Při problémech se dají podat probiotika z lékárny ve formě prášku, kapek či tabletek.
Správné osidlování střevní mikroflóry u miminek
Střeva jsou osidlována mikroflórou několik dní po porodu. Kojené děti získávají probiotika přirozeně z mateřského mléka. Nedonošeným a nekojeným miminkům se doporučuje podávat probiotika preventivně na doporučení lékaře. Při akutních průjmových stavech a po léčbě antibiotiky je jejich podání nezbytné. Zdravé kojené děti dodávání probiotik nepotřebují.
Jak na střevní potíže u dospělých
Větší děti i dospělé občas potrápí žaludeční potíže, nadýmání, nebo jiné poruchy trávení. Mohou být způsobeny dietní chybou, nepravidelným stravováním, stresem ve škole či v práci. U častějších nebo přetrvávajících obtíží je ale třeba zbystřit pozornost. Také akutní stavy patří do kompetence lékaře, který zvolí tu správnou léčbu.
Antibiotika ničí všechny střevní bakterie
Často jsou příčinou střevních potíží problémy způsobené absencí „správné“ střevní bakteriální mikroflóry. Některé látky, například antibiotika, ničí všechny bakterie v těle, bez ohledu na to, že některé jsou prospěšné a naše tělo je potřebuje. Při léčbě antibiotiky nebo po ní se doporučuje užívání probiotik, aby se zabránilo dalším zdravotním nepříjemnostem, jako je průjem nebo vaginální mykóza u žen.
Kde probiotika získat
Lidé využívali bakterie mléčného kvašení, tzv. laktobacily nebo probiotika, po tisíce let pro konzervaci i zvýšení nutriční hodnoty nejen mléčných potravin. Výborným zdrojem je třeba kysané mléko, jogurty, kvašené zelí. V zemích, kde se lidé stravují přirozeným způsobem s těmito potravinami, dosahují mnohem vyššího věku než v zemích západních s potravinami průmyslově vyráběnými.