Domů / Doporučujeme / Proč si pouštět do sluchátek bílý šum?
Proč si pouštět do sluchátek bílý šum?

Proč si pouštět do sluchátek bílý šum?

S pojmem bílý šum jste se již určitě setkali. Kdy si ho ale pustit do sluchátek a jaké benefity vám přinese?

Co je to bílý šum?

Než se pustíme do vyjmenovávání všech výhod poslechu bílého šumu, pojďme si vysvětlit, co to vlastně je. Bílý šum je kombinací všech různých zvukových frekvencí, které lidské ucho dokáže zachytit. Výsledkem je stálý zvuk, který připomíná nenaladěnou rádiovou stanici nebo rozladěnou televizi. Název bílý šum byl odvozen bílého světla. To je totiž také kombinací všech barev, stejně jako je bílý šum kombinací všech možných zvuků. Bílý šum si můžete pustit na svém chytrém telefonu i počítači, případně si koupit i speciální přístroje, které tento zvuk vydávají.

Přínosy bílého šumu

Ohledně poslechu bílého šumu bylo provedeno již několik studií. Z těchto výzkumů vyšlo najevo, že jeho poslech může mít skutečně řadu pozitivních dopadů.

Dokáže utišit kojence

Rodiče miminek, která jsou k neutěšení a stále pláčou, by rozhodně měli vyzkoušet bílý šum. Pokud totiž bílý šum naladíte v dětském pokoji a pustíte do reproduktorů, kojenci se velmi pravděpodobně utiší a po pláči nebude památky.

Zlepší spánek a zpříjemní usínání

Pustit si v místnosti před usnutím bílý šum byste si měli i vy. Dokáže totiž zlepšit spánek a pomůže vám usnout. Spolehlivě dokáže maskovat zvuky v okolí, a proto si ho pusťte i tehdy, když usínáte v rušném prostředí.

Podpoří vaši kreativitu

Pracujete na nějakém projektu, ale nemůžete se do něj naplno ponořit a chybí vám nápady a kreativita? Někteří lidé svou kreativitu probouzejí právě s pomocí bílého šumu. Vytvoří totiž nevtíravou zvukovou kulisu. Jestli máte v poslední době problémy při vymýšlení kreativních projektů, rozhodně bílý šum vyzkoušejte.

Pomůže vám snížit stres a potlačit úzkost

Je toho na vás v práci i osobním životě moc? Sype se vám vše na hlavu a jste vystaveni stresu a pokoušejí se o vás úzkosti? Pusťte si bílý šum a uvidíte, že za chvíli budete o něco klidnější.

Pomáhá ulevit pacientům, které trápí tinnitus

Zvonění v uších, odborně nazýváno tinnitus, je nepříjemný stav, pro který je charakteristické neustálé bzučení či zvonění v uších. Lidé s tinnitem neznají pocit naprostého ticha. Úlevu od neustálého hučení jim může nabídnout právě bílý šum.

Zajímavosti o bílém šumu

Věděli jste o tom, že bílý šum má řadu dalších využití? Toto jsou zajímavosti o bílém šumu, které jste pravděpodobně nevěděli:

  • Bílý šum je součástí zvuku sirén některých pohotovostních vozidel. Dokáže totiž přehlušit hluky z okolí a zároveň nezpůsobuje ozvěnu. Pro ostatní účastníky silničního provozu je tak snazší určit, odkud vozidlo jede.
  • Bílý šum se dá také zneužít při výslechu. Pokud je jedinec před výslechem záměrně vystaven bílému šumu, dá se to považovat za formu brainwashingu.
  • Své uplatnění najde bílý šum také v elektronické hudbě, kde se využívá k napodobení zvuků některých nástrojů.
  • S bílým šumem se můžete setkat také u terapeutů a v kancelářských budovách. Tento šum totiž dokáže zamaskovat řeč a zhoršuje odposlouchávání. Zajišťuje tak terapeutům, pacientům i pracovníkům v kancelářích větší míru soukromí.

Trápí vás potíže se spaním, váš novorozenec nepřestává plakat nebo třeba trpíte tinnitem? Ať už jsou důvody toho, proč bílý šum vyzkoušet jakékoliv, nebraňte se. Bílý šum vás dokáže dostat do relaxačního rozpoložení, přehlušit ostatní zvuky z okolí a dopřát vám i více soukromí. Pro začátek není nutné si kupovat žádný speciální přístroj ani stahovat aplikaci. Jednoduše si na YouTube nebo Spotify vyhledejte bílý šum (white noise) a pusťte si ho.

Zdroj textu: www.calm.com, www.sleepfoundation.org

Zdroj foto: www.freepik.com

O Michaela Romanová

Shlédněte také

Jak cvičit doma efektivně? Skvělou volbou je veslovací trenažér

Chcete posílit tělo, ale zároveň si dopřát pořádný kardio trénink, který vám zvýší tepovou frekvenci, …