Domů / Tipy & rady / Sportovat se dá i ve vzduchu: Udělejte si pilotní průkaz!

Sportovat se dá i ve vzduchu: Udělejte si pilotní průkaz!

Stále více Čechů propadá pilotování soukromých letadel. Ač pozvolna, základna pilotů se rok od roku rozrůstá. Aktivitě holdují především muži, ale výjimkou nejsou ani pilotky. Co vás čeká, máte-li zálusk na kvalifikaci pilota soukromého letounu PPL(A)?

Vstupní požadavky nejsou náročné

Pilotem sice nemůže být každý, ale většina průměrně zdravých lidí sítem projde. Předpokladem připuštění k výcviku v letecké škole je zdravotní způsobilost 2. třídy a min. věk 16 let v době prvního samostatného letu. Uchazeč o pilotní průkaz by měl zároveň zvážit, zda je na pilotování letadla připraven psychicky. Ve vzduchu dochází k mnoha stresovým situacím, které se musí řešit s rozvahou a v klidu.

Hurá do letecké školy

Jakmile vám lékař potvrdí zdravotní způsobilost, můžete se přihlásit do letecké školy. Cena kurzu je individuální, ale průměrně se pohybuje kolem dvou set tisíc korun. Jakmile absolvujete teorii a příslušný počet letových hodin, budete připuštění ke zkoušce. Po jejím úspěšném absolvování získáte vytouženou pilotní licenci a můžete se ve svém volnu oddávat létání.

Nezapomeňte se pojistit

Chystáte-li se létat s vypůjčeným letadlem, nezapomeňte si sjednat pojištění odpovědnosti pilotů. Bude se vám hodit v momentě, kdy na stroji vlastní nedopatřením způsobíte nějakou škodu. Nemusíme snad zdůrazňovat, že servis letadla je poměrně drahá záležitost a krytí ze strany pojišťovny se v takové situaci opravdu hodí.

On-line pojištění pro piloty nabízí například pojišťovna ERGO. Rozsah pojistného krytí od 50 do 500 tis. Kč je dostatečný a jednotná spoluúčast ve výši 10 % více než přijatelná. Produkt je určen pro každého, kdo létá s vypůjčeným letadlem registrovaným v některé ze zemí Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Samozřejmě platí celosvětově.

O Makawiel

Shlédněte také

Chcete nakupovat se slevou? Využijte slevové kupóny

Vybavujete byt, chcete obměnit šatník nebo hledáte dárky pro své blízké? Určitě se vám hodí …