Lyžařská sezóna je na spadnutí a je nejvyšší čas na kontrolu stavu lyžařského vybavení. Máte vše, co pro pohyb po svahu či ve stopě potřebujete?
Nezbytná výbava na běžecké lyžování
Nezáleží na tom, zda dáváte přednost běžeckému nebo sjezdovému lyžování, společně si totiž zkontrolujeme, že máte výbavu na oba druhy. Začněme běžeckým lyžováním. Základem jsou samozřejmě běžky, boty a hůlky. Ovšem stejně tak důležité je také funkční oblečení, svačinka a další nezbytnosti.
Oblečení
Tou nejspodnější vrstvou je funkční oblečení, které vás udrží v teple i tehdy, když se vydáte na lyže v teplotách hluboko pod nulou. Na ni následně začněte vrstvit další hřejivé materiály, které budou sloužit jako kvalitní izolace. Závěrečnou vrstvu tvoří větruvzdorná bunda a kalhoty. Bunda i kalhoty by měly být vyrobeny z prodyšných materiálů, abyste se při běžkování nezpotili. Na hlavu si nasaďte čepici nebo čelenku a nezapomínejte ani na rukavice.
Praktická ledvinka
Že ledvinky již nejsou v módě? Na běžkách vám přijdou vhod. Do ledvinky můžete zabalit nezbytné vosky, čelovku, proteinovou tyčinku a třeba i termosku s horkým čajem. Podle délky plánované trasy zvažte také přibalení lékárničky a GPS. Jestli budete mít štěstí a vydáte se do stopy během slunného zimního dne, nezapomeňte na krém na opalování a sluneční brýle.
Nezbytná výbava na sjezdovku
Výbava na sjezdové lyžování se od výbavy na běžky příliš neliší. Jejím základem jsou také lyže, hůlky a boty a důležitou roli hraje také správně zvolené oblečení. Než se ale pustíme do vyjmenování jednotlivých kusů oblečení, pojďme se zaměřit na ochranné prvky.
Ochranné pomůcky
Při jízdě na sjezdovce se řítíte dolů z kopce poměrně velkou rychlostí. Na to byste neměli nikdy zapomínat a nebrat na lehkou váhu ochranné pomůcky, které vás při případném pádu ochrání. Základem bezpečné jízdy je lyžařská helma. Ta musí být zejména pohodlná a dobře vypolstrovaná. Ačkoliv se vám velikost hlavy nemění, lyžařskou helmu se doporučuje měnit každých pět let. Po tvrdém dopadu, který odnese zejména helma, by její výměna měla být automatická. Kromě helmy se doporučuje také nošení chrániče páteře, jenž vám zajišťuje větší bezpečí v případě pádu či nárazu.
Oblečení
Jakmile se ujistíte o tom, že vlastníte veškeré ochranné pomůcky, které vám při jízdě na sjezdových lyžích zajistí větší bezpečí, můžete se přesunout ke kontrole oblečení. Opět je vhodné začít spodní vrstvou, jenž by měla být tvořena funkčním oblečením, a na ni si obléct izolační vrstvu. Vrchní vrstvu by měly tvořit speciální lyžařské kalhoty a bunda. Pohodlí rukou vás zajistí teplé a nepromokavé rukavice. Nenosíte-li pod lyžařskou helmu kuklu, nezapomeňte na praktický nákrčník. Důležité jsou také teplé ponožky, které vaše nohy udrží v teple.
Nezbytné doplňky
Tu základní výbavu jsme si vyjmenovali, ale ještě je nutné doplnit několik doplňků. Lyžařské brýle vám přijdou vhod za každého počasí, protože vám poskytnou maximální pohodlí při jízdě dolů z kopce. Stejně nezbytný je také ochranný UV krém a jelení lůj na rty.
Speciální výbava pro freeride
Za předpokladu, že se chystáte do běžného lyžařského střediska, kde budete jezdit pouze po značených sjezdovkách, jsme vyjmenovali vše, co pro pohodlnou jízdu na lyžích budete potřebovat. Jestliže ale hodláte vyzkoušet takzvaný freeride, přijdou vám vhod i další pomůcky. Zkušení freeridoví lyžaři s sebou vozí skládací lopatu, píšťalku a také lavinový batoh.
Zkontrolujte, zda se ve vaší lyžařské výbavě nachází vše, co budete k lyžování potřebovat. Pokud ještě před příchodem prvního sněhu zjistíte, že vám něco chybí, budete mít dostatek času na nákup.
Zdroj textu: www.thule.com, www.cotswoldoutdoor.com
Zdroj foto: www.freepik.com