Domů / Tipy & rady / Než vyrazíte do hor, nezapomeňte si pořídit kvalitní trekové boty
muž u potoku

Než vyrazíte do hor, nezapomeňte si pořídit kvalitní trekové boty

S jarem přichází i stále větší chuť opustit vysezený důlek na gauči, odtrhnout se od nekonečných televizních seriálů a konečně vyrazit do přírody protáhnout své ztuhlé tělo. Pokud ale nejste zrovna pravidelnými návštěvníky horských terénů, pamatujte na to, že do hor se vyplatí řádně připravit. A čím začít? Jednoznačně kvalitní obuví. Ta je základem pro každý výlet a ochrání vás před úrazy, ale také nepohodlím a otlačenými nohami.

Co by měly mít boty do přírody?

Chůze v horách může zahrnovat různé druhy povrchů a terénů. Platí, že čím náročnější terén, tím tužší, odolnější a těžší boty byste si měli pořídit. Ne nadarmo mají ti největší horalové vždy na nohách masivní pohorky z kůže, které vydrží snad skoro cokoliv. Pro běžného turistu budou ideální trekové boty, které by ale stále měly splňovat jisté parametry. Na co se zaměřit?

  • Podešev by měla být vyrobená z odolného materiálu, který je stabilní i na mokrém povrchu.
  • Zajištění stability nohy musí být dáno především pevným ukotvením paty v botě.
  • Svrchní materiál bot by měl zvládat odolat oděru, protržení, a také vodě a vlhkosti.
  • Na špičce a patce obuvi by neměla chybět pryžová obsázka, která chrání svršek boty před poškozením.

Nízké trekové boty

Turistická obuv má vícero druhů. Volbu těch správných ovlivňuje nejen terén a náročnost aktivity, ale třeba i počasí či roční období. K základní výbavě vhodné především do snadnějších terénů a hezkého počasí patří nízké trekové boty. Tato obuv je velmi univerzální. Vydrží běžné pochody v terénu, ale třeba i ferraty. Jsou lehké a můžete je nosit klidně každý den.

Vysoké trekové boty

Hodí se zejména pro delší a namáhavější horské přechody. Klíčová je zde úloha vyššího kotníku, který dovede chránit nohy před podvrtnutím. Podešev je velmi tuhá, aby byla i při dlouhých pochodech dobře chráněna chodidla. Zásadní je vybrat boty, které nabízí i dobrý poměr odolnosti a hmotnosti. Při celodenním pochodu totiž bude i pár gramů navíc znát.

Pro horolezce

Turistické boty mohou být určeny i přímo pro ty, kdo po horách raději lezou, než chodí. Taková obuv se vyznačuje vysokou tuhostí, která zaručuje také to, aby se na ně daly dobře ukotvit železa pro lezení v ledu nebo turistické mačky. Mnohdy mohou obsahovat i speciální zateplovací vrstvu, protože na horách obvykle vedro není a trocha materiálu navíc na chodidlech vždy potěší.

Jak nakupovat?

Především je potřeba si boty pořádně vyzkoušet a prošlápnout. Bota se musí chodidlu nejprve přizpůsobit, ale pokud vás už při prvním zkoušení někde nepříjemně tlačí, nebude to pro vás to pravé ořechové. Typicky se treková obuv kupuje o půlčíslo až číslo větší, protože nohy při dlouhé chůzi otékají a je dobré, když budou mít trochu prostoru navíc. Také myslete na to, že obvykle budete mít na sobě také tlustší turistické ponožky.

Zdroj obrázku: Pixabay

 

 

 

O Dalibor Svoboda

Shlédněte také

Zima se blíží, ale to neznamená čas zahálet

Zima se pomalu hlásí o slovo a měsíce plné sluníčka jsou dávno pryč. V tomto kritickém …