Domů / Cvičení / Ideálně vyživené tělo

Ideálně vyživené tělo

Výživa při tréninku představuje ideální hladinu bílkovin, tuků, vitamínů, vody a minerálních látek v těle, které přispívají k maximalizaci růstu svalové hmoty. Přísunem živin můžeme tuto hladinu vyrovnávat do optimálních hodnost a vytvářet v něm zásoby připravené tělo posilovat při dalším tréninku.

Proces, ke kterému dochází při rozkládání živin na jednotlivé podsložky, tzv. substráty, energii a nové buňky hormonů a enzymů se označuje jako látková výměna. Substráty výměny energetických látek jsou primární cukry a tuky. Bílkoviny mají z hlediska vyvíjení energie druhotný význam a slouží jako doplňující zdroj pouze když organismus nemá dostatečné množství cukrů a tuků. Substráty výměny stavebních látek jsou bílkoviny, neboli proteiny, které jsou pro tělo nenahraditelné.

Bílkoviny

Aby trénink zaměřený na vývin svalové hmoty byl efektivní, musí mít organismus zajištěný vedle zvýšeného přísunu bílkovin také dostatečný přísun cukrů a tuků, aby mohl vyrovnávat energetickou bilanci bez spalování bílkovin, které jsou potřebné pro výstavbu svalových buněk.

Pod pojmem přísun bílkovin se rozumí podle druhu pěstovaného sportu přísun 1,5-2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti a den. Zvýšenou potřebu bílkovin o 0,5-1 g je pak nutno pokrýt buď potravou bohatou na bílkoviny (maso, vejce, tvaroh….), nebo bílkovinnými koncentráty. Dále rozlišujeme bílkoviny živočišné a rostlinné. Pro člověka jsou hodnotnější bílkoviny živočišné. Při dodatečném přísunu by měly být oba druhy obsažené v potravě v poměru nejlépe 2:1.

Vitamíny a enzymy

Pro sportovce mají velký význam především vitamíny B, v neposlední řadě také proto, že mají vliv na nervový systém. Pro lepší trávení a využití bílkovin jsou důležité enzymy bromelain. Při sportu je potřeba nezapomínat i na vitamín C, který se stará nejen o obranyschopnost těla, ale i o celou řadu dalších funkcí.

Ideální možností je doplňovat celé spektrum vitamínů, jedině tak j jistota, že tělu žádný nechybí. Dobrou volbou je zvolit přírodní zdroj, který bude doplňovaný umělou formou, tedy multivitamínovými nápoji nebo tabletami.

Minerální látky

Minerální látky jsou důležité pro látkovou výměnu, funkci nervových buněk, citlivost svalů na budoucí vzruchy, stavbu kostí a pro předcházení svalovým křečím a zraněním při cvičení.

Jedná se hlavně o vápník, draslík, sodík a hořčík. Ke zvýšené spotřebě minerálů dochází i pouhým pocením těla. Jelikož je spotřeba minerálů při sportu značná, je ideální je doplňovat i při samotném sportu, tělo tak bude ideálně zásobováno a nestane se, že by mělo jejich nedostatek.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Jak si poradit s pocitem zavodnění?

Jak si poradit s pocitem zavodnění?

Pocity zavodnění postihují ženy i muže a poznáte je podle těžkých končetin a přibírání na …