Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při hojení a zotavování, ale vaše tréninky budou několik týdnů vypadat jinak, než na co jste pravděpodobně zvyklá. I když mnoho žen touží spálit váhu po porodu, raději nahlížejte na cvičení po porodu jako na způsob, jak zlepšit svou fyzickou aktivitu a životní styl.
Pravidelné cvičení může také pomoci v boji proti příznakům poporodní deprese, které některé novopečené maminky po porodu pociťují.
Jak brzy po porodu můžete cvičit?
Stejně jako v případě většiny cvičení neexistuje univerzální odpověď na otázku, jak brzy je příliš brzy a kolik je příliš mnoho. Kdy je pro vás bezpečné začít znovu cvičit, závisí na tom, jak probíhalo vaše těhotenství a porod. Pokud jste měla nekomplikované těhotenství a normální vaginální porod, můžete začít s lehkým cvičením již několik dní po porodu.
Pokud jste prodělala komplikované těhotenství nebo jste měla císařský řez, bude vaše tělo pravděpodobně potřebovat více času. V tomto případě raději konzultujte se svým lékařem, kdy je vhodné začít cvičit.
Jak začat cvičit po porodu?
V první řadě a bez ohledu na úroveň vaší kondice před těhotenstvím je důležité začít pomalu a naslouchat svému tělu. Strukturální a hormonální změny, ke kterým během těhotenství dochází, nezmizí jen tak, jakmile se vaše dítě narodí. Přehnané cvičení po těhotenství může mít za následek únik moči nebo stolice, nepohodlí v pánvi, bolesti kloubů, a dokonce i zranění.
Prvně začněte cvičením s nízkou zátěží, například rychlou chůzí, a to dlouho předtím, než se vydáte běhat nebo cvičit HIIT. A jak budete časem pomalu zvyšovat intenzitu cvičení, nezapomeňte poslouchat své tělo a okamžitě přestat, pokud pocítíte jakoukoli bolest.
Nejdůležitější je stanovit si realistické cvičební cíle. Pokud s cvičením začínáte a chcete spálit nějaké ty kalorie, mějte na paměti, že kromě znovunabytí síly vyžaduje zlepšení celkové kardiovaskulární kondice a budování svalů čas.
Proč je cvičení po porodu důležité?
Těhotenství a porod změní vaše tělo v mnoha ohledech, ale zejména oslabí vaše břišní svaly a svaly pánevního dna. Ta právě tyto svalové skupiny pomáhají zajišťovat stabilitu a rovnováhu při provádění každodenních činností i při cvičení.
Po těhotenství je velmi důležité obnovit sílu těchto svalů – a poporodní cvičení je způsob, jak toho dosáhnout. Tato cvičení mohou v budoucnu pomoci předcházet inkontinenci a výhřezu pánevních orgánů.
Jaké jsou nejvhodnější cviky po porodu?
- cvičení na náklon pánve k posílení břišních svalů
- Kegelovy cviky k posílení svalů pánevního dna
- břišní dýchání, které vám pomůže znovu zkoordinovat dýchání v celém jádru těla
- jógová pozice šťastného dítěte k uvolnění napjatých svalů pánevního dna
- chůze pro zlepšení kardiovaskulární kondice a podpoření svalů
Buďte velmi opatrná, pokud jde o cvičení břišních a pánevních svalů, které provádíte po těhotenství. Rychlý návrat k vysoce intenzivnímu cvičení jádra těla může přetížit vaše oslabené břišní a pánevní svaly a způsobit bolest nebo zranění.
Může cvičení ovlivnit mateřské mléko?
Prvních několik týdnů po porodu nebude vaše cvičení zahrnovat skákání, běhání, posilování ani nic náročného. Jakmile se však dostanete na zdravou kondiční úroveň, kdy vás cvičení opravdu rozhýbe, možná vás napadne otázka, jak cvičení ovlivňuje kojení.
Panuje mylná představa, že byste měla před cvičením kojit nebo odsávat, protože vysoce intenzivní cvičení může způsobit hromadění kyseliny mléčné v mateřském mléce, kterou děti nepřijímají. To je ale velmi vzácné. Přesto se doporučuje před tréninkem odsávat jednoduše proto, že cvičení, když máte plná prsa, může být nepříjemné.
Hlavně začněte zvolna a nenechte se rozhodit nějakým tím potěhotenským faldíkem, je to normální.
Zdroj foto: www.freepik.com