Mnoho lidí říká, že správné cvičení by se mělo skládat hned z několika cviků. Těmi jsou dřep, benchpress a mrtvý tah. Všechny tyto cviky jsou určeny na jednotlivé největší partie a my se dnes zaměříme na mrtvý tah.
Mrtvý tah pro nás představuje základní cvik na posílení především svalstva zad. Ovšem mrtvý tah je pořádná zátěž na celé tělo a své o tom bude vědět i vaše břišní svalstvo, nohy a ruce. Procvičujeme s ním tak kompletně celé tělo. Je velmi důležité aby byl prováděn technicky co nejlépe.
Co na něj
Na mrtvý tah je zapotřebí dlouhá osa, na jejíž konce umisťujeme závaží, dále samotné váhy, které jsou u tohoto druhu cviku o něco větší a proto se nebojte sáhnout po větší zátěži. Dalším prvkem jsou stojny, na které budete celou naloženou činku pokládat a které budou i tlumit náraz. Mrtvý tak však můžete provádět i improvizací, a to zvedáním různých předmětů za pomoci správné techniky.
Technika
Technicky je mrtvý tah poměrně náročný. Technika zde hraje velmi důležitou roli a je potřeba jí mít dobře osvojenou. V opačném případě by mohlo dojít ke zranění a především nebudou správně posilovány ty partie, které posíleny být mají.
U mrtvého tahu je vždy důležité, aby byla záda rovná, nehrbila se a brala na sebe váhu činky. Ruce zde fungují pouze jako fixátory, které činku drží, nikoliv přizvedávají. Nohy by měly být správně rozkročené a úchop na šířku ramen.
Je nutný?
Mrtvý tah je velmi efektivní cvik, který byste neměli zanedbávat. I z toho důvodu je dobré jej do svého repertoáru zařadit a naučit se jej správně provádět. Díky němu totiž můžete znásobit své výsledky a snadněji rýsovat svou postavu, protože jak jsme již řekli, jedná se o cvik zaměřený na kompletně celé tělo.