Domů / Cvičení / Mrtvý tah

Mrtvý tah

Mnoho lidí říká, že správné cvičení by se mělo skládat hned z několika cviků. Těmi jsou dřep, benchpress a mrtvý tah. Všechny tyto cviky jsou určeny na jednotlivé největší partie a my se dnes zaměříme na mrtvý tah.

Mrtvý tah pro nás představuje základní cvik na posílení především svalstva zad. Ovšem mrtvý tah je pořádná zátěž na celé tělo a své o tom bude vědět i vaše břišní svalstvo, nohy a ruce. Procvičujeme s ním tak kompletně celé tělo. Je velmi důležité aby byl prováděn technicky co nejlépe.

Co na něj

best-deadlift-alternatives-graphics-2

Na mrtvý tah je zapotřebí dlouhá osa, na jejíž konce umisťujeme závaží, dále samotné váhy, které jsou u tohoto druhu cviku o něco větší a proto se nebojte sáhnout po větší zátěži. Dalším prvkem jsou stojny, na které budete celou naloženou činku pokládat a které budou i tlumit náraz. Mrtvý tak však můžete provádět i improvizací, a to zvedáním různých předmětů za pomoci správné techniky.

Technika

figure-1-top

Technicky je mrtvý tah poměrně náročný. Technika zde hraje velmi důležitou roli a je potřeba jí mít dobře osvojenou. V opačném případě by mohlo dojít ke zranění a především nebudou správně posilovány ty partie, které posíleny být mají.

U mrtvého tahu je vždy důležité, aby byla záda rovná, nehrbila se a brala na sebe váhu činky. Ruce zde fungují pouze jako fixátory, které činku drží, nikoliv přizvedávají. Nohy by měly být správně rozkročené a úchop na šířku ramen.

Je nutný?

deadlift_main

Mrtvý tah je velmi efektivní cvik, který byste neměli zanedbávat. I z toho důvodu je dobré jej do svého repertoáru zařadit a naučit se jej správně provádět. Díky němu totiž můžete znásobit své výsledky a snadněji rýsovat svou postavu, protože jak jsme již řekli, jedná se o cvik zaměřený na kompletně celé tělo.

O Vojtěch Sedláček

Shlédněte také

Jak začít cvičit po těhotenství?

Jak začít cvičit po těhotenství?

Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při …