Domů / Cvičení / Kettlebell – nejlepší pomocník pro domácí posilování

Kettlebell – nejlepší pomocník pro domácí posilování

Pokud hledáte pomůcku pro domácí posilování, se kterou procvičíte každičký sval v těle, je skladná a zároveň vás nebude stát ledvinu, seznamte se s kettlebellem.

Co je kettlebell a kde se vzal

Kettlebell svým tvarem připomíná dělovou kouli, ke které je připevněné madlo. Dá se s ním dřepovat, dá se zvedat a mnoho dalšího. Jeho historie sahá až do carského Ruska, kde byl velice oblíbenou pomůckou pro cvičení vojáků. Do Evropy se pak dostal společně s Rudou Armádou, v posledních letech jej ale znovuobjevili a rozšířili Američané.

Výhody kettlebellu oproti klasickým činkám

Činky jsou posilovací stálice, jsou flexibilní a stejně jako s kettlebellem s nimi můžete vymyslet různé variace cviků. Sami si přidáváte či ubíráte váhu a i manipulace s činkami je jednoduchá. Proveditelnost některých základních cviků, které se dají provést jak s činkou, tak s kettlebellem, se ale může v závislosti na náčiní lišit.

Největší výhodou kettlebellu oproti činkám je to, že se s ním začátečníci lépe naučí právě základní cviky. U činek a především delších os s kotouči bývá často problematické umístění rukou na ose. Při špatném úchopu, chceme-li například provést rumunský mrtvý tah, může být vyvíjen větší tlak na zápěstí, ramena a bedra, což je nežádoucí. Naopak uchopit kettlebell nijak složité není. Zkrátka vezmete madlo do rukou a máte jistotu, že váha náčiní je rovnoměrně rozložená.

Zásadní výhodou cvičení s kettlebellem je tak možnost lépe se naučit základní cviky, soustředit se na správnou techniku bez obav z toho, že by vás po workoutu bolela záda. Oproti činkám je ale také skladnější a určitě i univerzálnější. Odcvičíte s ním nejen silový trénink, ale také funkční. Samozřejmě, můžete dělat prudké pohyby u swingu i s činkou. U kettlebellu ale nehrozí, že vám z ničeho nic vyletí kotouč z osy a rozbije okno.

Jak vybrat kettlebell

Při výběru kettlebellu rozlišujeme 2 proměnné, a to jeho váhu a typ cviku, kvůli kterému jej primárně pořizujeme. Vyrábí se v mnoha váhových kategoriích od 4 kg až po 32 kg. U cviků pak rozlišujeme to, zdali budeme během cvičení kettlebell uchopovat jednou rukou či oběma.

Častým problémem pro některé může být nejistota v tom, jakou váhu zvolit. Pro začátečníky, kteří plánují začít s komplexními cviky jako jsou třeba dřepy, u kterých budou držet kettlebell oběma rukama, se obecně doporučuje pořídit například 10 kg až 12 kg. Záleží na individuální zdatnosti. Pokud mají v plánu cvičit s náčiním v jedné ruce, hodí se 8 kg a méně. Středně pokročilí pak mohou přejít na jiné váhy, například 15 kg či 16 kg. Ti zdatnější pak zvládnou různé variaci cviků třeba s 24 kg nebo 32 kg.

Pokud ale máte v plánu budovat svalovou hmotu, určitě nesahejte po lehčím kettlebellu nežli 10 kg, a to platí i pro dámy. Můžete se setkat i s označením kettlebell pro ženy. Pravděpodobně se bude jednat o kettlebell s velice nízkou váhou. Se čtyřkilovým závažím ale ani ženy svaly nevybudují. Největší kouzlo kettlebellu je totiž to, že je skutečně univerzální a to, co v danou chvíli nezvládne váš biceps, zvládnou vaše stehna

Cvičení s kettlebellem

Cviků s touto univerzální pomůckou je neskutečně mnoho. Mezi nejznámější kettlebell cviky patří sumy dřepy, klasické dřepy, tlaky na ramena, tlaky na biceps či triceps a další. Jak si svůj kettlebell workout poskládáte je skutečně na vás a vašich potřebách. Ideální je poradit se s kvalifikovaným trenérem, který vám s provedením cviků pomůže, inspirovat se ale můžete také videi na internetu, kterých je dostupných nespočet.

Král mezi těmito cviky je ale bezesporu kettlebell swing. Posilovačka která vám pořádně zvedne tepovku a s kterou rozhýbete celé tělo. Tento cvik zkrátka dokonale vystihuje podstatu tohoto suprového náčiní. Než se ale dostanete k samotnému swingu, nastudujte si pozorně techniku cviku. Cvičení s kettlebellem je sice zábava, musíte ale mít na paměti, že stále manipulujete s váhou navíc a je opravdu jednoduché se zranit. Zvlášť v případě, že vůbec nedbáte na techniku.

 

O Makawiel

Shlédněte také

Jak začít cvičit po těhotenství?

Jak začít cvičit po těhotenství?

Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při …