Odpočinek hraje při tréninku skutečně velmi důležitou roli. Nikdy by neměl být podceňován a měl by být ordinován přesně podle potřeb. Především odpočinek mezi sériemi je velice důležitý a je dobré vědět jak k němu přistupovat.
Jeho délka spočívá především na tréninkové intenzitě, která se následně projevuje na naší síle a svalovém růstu. V praxi to tedy znamená že pokud cvičíme trénink se zaměřením na sílu, jednotlivé pauzy mezi sériemi budou delší než při cvičení tréninku rýsovacího.
Proč vlastně děláme během jednotlivých sérií pauzy? Během cvičení se nám totiž hromadí ve svalstvu kyselina mléčná, která vyvolává svalovou únavu. Sval by bez ní byl v podstatě jen nemyslící stroj, který by vykonával pohyb až do svého absolutního zničení, pokud by byl odpojen i od nervů. Právě odpočinek mu dodáváme potřebnou energii a sval tak může ve svém konání pokračovat i nadále.
Délka pauzy mezi sériemi je také ovlivněna samotnou sérií, kterou cvičíme. Platí pravidlo, že čím větší svalovou partii cvičíme, tím delší pauza bude potřeba. Při tréninku stehen tak budeme potřebovat mnohem větší kyslíkové zásoby než je tomu například při cvičení předloktí.
Časově tato pauza vychází zhruba na dvě až tři minuty. Tři minuty jsou vhodné pro partie jako jsou prsa, stehna či záda. Naopak pro menší svalové partie jsou vhodné kratší pauzy o délce jedné až dvou minut. Délka pauzy však bude vždy záležet na intenzitě cvičení. Pokud budeme cvičit intenzivně, měli byste pauzy na odpočinek zkracovat na co nejmenší čas. Odpočívejte také vždy tak, abyste byli schopni odcvičit další sérii.
Čas mezi jednotlivými sériemi nemarněte sezením. Vyzkoušejte se protahovat, čímž urychlíte odbourání kyseliny mléčné, okysličíte tím také krev a výkon při další sérii by se měl zlepšit.