Domů / Cvičení / Silový trénink zpomalí stárnutí. Jak na to?
Co je silový trénink?

Silový trénink zpomalí stárnutí. Jak na to?

Cvičení má mnoho benefitů: udržuje vás v kondici, přináší vám pocit štěstí a také zpomaluje stárnutí. Jak se pustit do silového tréninku, aby vás bavil a přinesl vám kýžené výsledky?

Co je silový trénink?

Silový trénink je cvičení, jehož cílem je budování svalové hmoty. Během silového tréninku tak dochází k zatěžování více partií najednou, využívá se při něm závaží a mezi jednotlivými sériemi cviků jsou delší pauzy a provádí se menší počet opakování.

Silový trénink a kardio

Spoustu lidí se domnívá, že k hubnutí je nutné zahrnout do svého programu zejména běh, chůzi a další typy kardia. Pravdou ovšem je, že s pomocí silového tréninku lze dosáhnout vytvarování postavy podle vašich představ. V případě, že zkombinujete kardio se silovým tréninkem, dojde nejen k úbytku tuku, ale také k efektivnímu tvarování vaší postavy.

Zpomalení stárnutí díky cvičení? Ano, je to možné

S pomocí silového tréninku snížíte pravděpodobnost výskytu kardiovaskulárních onemocnění, předejdete vzniku osteoporózy a zlomenin, protože vaše kosti budou pevnější a odolnější a také budete vypadat mladší. Váš postoj bude působit sebevědoměji, vaše tělo bude vytvarované a také budete atraktivnější. Nemluvě o nízkém krevním tlaku a cholesterolu. Další výhodou pravidelného cvičení je také postupné vymizení bolesti zad.

Jak začít se silovým tréninkem?

Líbí se vám seznam benefitů, které s sebou silový trénink přináší? Do silového tréninku se může pustit každý. Jak s ním začít? Na počátku je důležité to s jednotlivými cviky a jejich opakováním nepřehánět. Sami si proto určete, kolik dní v týdnu se chcete silovému tréninku věnovat. Zároveň si vyberte zátěž, která pro vás bude tak akorát. Cvičení s příliš lehkými činkami je méně efektivní, naopak cvičení s příliš těžkým závažím může vést k nesprávnému provádění jednotlivých cviků.

Zahřátí svalů a nezbytná rozcvička před každým tréninkem

Jako u každého jiného typu cvičení, také u silového tréninku platí, že se neobejdete bez pořádné rozcvičky. Zahřejte své tělo sérií kardio cviků po dobu alespoň 5 minut a připravte tak své tělo na trénink.

Každý cvik provádějte pečlivě a zaměřte se na správné postavení

U silového tréninku je důležité, abyste každý jednotlivý cvik prováděli správně a kontrolovali u toho své postavení. Místo rychlosti se zaměřte na pomalé tempo, které vyžaduje zapojení těch správných svalů. Pokud se rozhodnete cvičit sami bez pomoci trenéra, provádějte cviky nejprve před zrcadlem, ať si můžete ověřit, že je skutečně děláte správně.

Naplánujte si tréninkový plán, který můžete dodržet

Máte odhodlání a chcete se cvičení věnovat naplno? Odhodlání, chuť cvičit a motivace jsou obdivuhodné, ale s tréninkem to rozhodně nepřehánějte. Máte-li dostatek volného času a chcete se silovému tréninku věnovat každý den, raději to nedělejte. Mezi jednotlivými tréninky si ponechte minimálně jeden den pauzu, kdy dopřejte svému tělu dostatek času k regeneraci. Aby pro vás byl silový trénink zajímavý, můžete si týdně dopřávat dva tréninky a doplnit je o jednu lekci kardia. Cvičení vás nepřestane bavit a budete efektivně pálit tuky i formovat postavu.

Silový trénink přináší rychlé a spolehlivé výsledky, ale vyžaduje trpělivost a zejména přesnost. Každý cvik je nutné provádět správně a pomalu. Při silovém tréninku nejde totiž o rychlost, ale o zapojení těch správných svalů. Kromě krásné postavy se můžete těšit také na silnější kosti, větší odolnost vůči kardiovaskulárním onemocněním a nízký cholesterol i krevní tlak.

Zdroj textu: www.verywellfit.com, www.menshealth.com

Zdroj foto: www.freepik.com

 

O Michaela Romanová

Shlédněte také

Jak začít cvičit po těhotenství?

Jak začít cvičit po těhotenství?

Těhotenství a porod provázejí docela výrazné změny ve vašem těle. Cvičení vám může pomoci při …