Žena v posilovně je fenomén, který momentálně vídáme mnohem častěji než dříve. Ženy se konečně rozhodly pracovat se svým tělem a dávat mu ty správné linie, ovšem kladou na celkový proces posilování daleko větší kritéria než muži. Vyžadují jasný přístup, dobré vybavení a hlavně naprostou bezchybnost.
Je žena jiná?
U žen platí v podstatě stejná pravidla jako u mužů. Mají stejné svaly, které není zapotřebí nikterak vážně zatěžovat. Pro začátečníky je tak nejvhodnější trénink prováděný 2-3 měsíce, a až poté by se mělo přejít na trénink specializovaný. Ženy povětšinou nechtějí nárůst svalové hmoty tak jako muži, ale většinou chtějí zhubnout, zformovat svou postavu a proto by měly volit i správná cvičení a správně upravit jídelníček.
Ženy se povětšinou zaměřují na problémové partie, jako jsou boky, stehna a hýždě, kde se jim hromadí nejvíce tuku. Je proto nutné zvolit odlišný typ tréninku na horní a dolní polovinu těla.
Aerobní zóna
Aerobní zónou nazýváme takovou intenzitu cvičení, při které dochází k optimálnímu spalování tělesného tuku. Na rozdíl od anaerobní činnosti probíhá pouze za dostatečného zásobování kyslíkem. Lze ji určit podle hodnot tepové frekvence a věku.
220 je konstanta minus věk, výsledek vynásobíte hodnotami 0,6 a 0,8 a získáte dolní a horní hranici tepové frekvence, ve které byste měla cvičit. Při příliš vysoké intenzitě cvičení již přecházíte do anaerobní zóny a místo tuků spalujete cukry.
Dělte svůj trénink
Dělený trénink je vhodný pro ženy, které chtějí věnovat svému tělu větší pozornost a zatěžovat jej 4x týdně. Princip děleného tréninku je třeba použít v klasickém schématu:
1. den – horní polovina těla
2. den – spodní polovina těla včetně břicha
Důvodem tohoto postupu je snaha o intenzivnější zatížení problémových partií.
Horní polovina těla se ovšem nesmí zanedbávat. Protože se zde usazuje méně tuku, volte nižší počet opakování než u nohou.