Andropauza, tedy mužský přechod, na rozdíl od ženského přechodu, přichází pozvolna a nenápadně. Jaké jsou příznaky mužského přechodu a kdy jej můžete očekávat?
Muži v přechodu – kdy to začne?
Hladina pohlavních hormonů začíná u mužů klesat již po 30. roku života. První příznaky andropauzy se nejčastěji začnou projevovat mezi 50.-55. rokem. Ženský přechod signalizuje ztráta menstruace, mužský přechod se však určuje obtížnější, protože příznaky nemusí být jednoznačné.
Příznaky mužského přechodu
Snížená hladina testosteronu s sebou přináší změny nejen na těle, ale ovlivňuje i psychiku. Muž v přechodu bývá náladový a velmi často se u něj projeví poruchy v sexuální oblasti. V tomto období mohou u mužů začít problémy s prostatou následně vedoucí k inkontinenci – nechtěnému úniku moči.
Dobrá zpráva je, že hladinu testosteronu si můžete nechat změřit u svého lékaře. Díky tomu se dozvíte, zda jsou vaše problémy s prostatou způsobené přechodem.
- Nejčastější příznaky mužského přechodu:
- snížení fyzické výkonnosti
- podrážděnost
- sklon k depresím
- náladovost
- nervozita
- nespavost
- ztráta chuti na sex
- problémy s erekcí
- inkontinence
Dá se zvýšit hladina testosteronu?
Odpověď zní: ano! Testosteron můžete do těla doplnit pomocí tobolek. Terapie testosteronem však není vhodná pro každého. Pacienti s rakovinou prostaty, s cévním onemocněním, jaterními či ledvinovými problémy a diabetici by měly hormonální léčbě testosteronem vyhnout.
Nástup andropauzy i její průběh lze výrazně ovlivnit svým životním stylem. Důležitá je zdravá strava a pravidelný pohyb. Nezapomeňte odpočívat – spánek je nepostradatelný pro celkovou regeneraci organismu. Jako prevenci inkontinence u mužů i žen doporučují lékaři posilování pánevního dna.