Domů / Zajímavosti / Co je slackline? Tato fyzická aktivita vám pomůže zlepšit koncentraci i rovnováhu
Co je slackline?

Co je slackline? Tato fyzická aktivita vám pomůže zlepšit koncentraci i rovnováhu

Lajna, slackline, moderní provazochodectví či balancování na provazu jsou všechno názvy pro jednu a tu samou aktivitu. Kdy a jak slackline vznikl a proč byste se mu měli začít věnovat i vy?

Co je slackline?

Slyšeli jste již pojem slackline, ale nevíte, co si pod tím představit? Jedná se o chůzi na popruhu, který se nejčastěji umístí mezi stromy. Protože lajna není ukotvená po stranách, je chůze po ní skutečně náročná. Nejčastěji je šířka popruhu 25 mm a při přechodu se nepoužívají žádné pomůcky.

Kdy vznikl slackline?

Historie balancování na provazu se datuje do 20. století. 80. letech minulého století si totiž horolezci zkracovali volnou chvíli právě tím, že chodili na řetězech na parkovištích v kempech. Prapředkem chůze po lajně je ale samozřejmě provazochodectví, které bylo typické pro akrobaty, cirkusáky a také kaskadéry.

Slavní provazochodci

Mezi osobnosti, které proslavily provazochodectví, se rozhodně řadí:

  • Jean- Francois Gravelet
  • Philippe Petit

Jméno G. F. Graveleta je neodmyslitelně spjato s Niagarskými vodopády, nad kterými přešel na ocelovém laně v roce 1859. P. Petit zaujal svým přechodem mezi věžemi Světového obchodního centra v New Yorku, který podnikl v ranních hodinách v roce 1974. Tento jeho odvážný čin se dokonce dočkal i filmového zpracování. Ve snímku Muž na laně ho ztvárnil Joseph Gordon-Levitt.

První chodci na slacklině

Přestože chůze po slacklině má s provazochodectvím hodně společného, za průkopníky lajny jsou považování až horolezci, kteří zjistili, že se dá přejít po lezeckém popruhu a začali mezi sebou pořádat soutěže v tom, kdo dojde nejdál.

Kdy se chůze po laně objevila v Evropě?

Přestože v Americe se po popruhu začalo chodit již na konci minulého století, do Evropy se slackline dostal až po roce 2000. Do České republiky dokonce teprve v roce 2006, ale od té doby si získal spoustu příznivců a nadšenců, kteří s popruhy vyrážejí do přírody.

Proč si zkusit chůzi po slacklině?

Co je na obyčejné chůzi po lajně tak zajímavé a lákavé? Chůze na nestabilní popruhu, který se při každém vašem pohybu nekontrolovatelně rozpohybuje, je skutečně velmi náročná. Abyste z jeho začátku došli až na konec, je potřeba obrnit se trpělivostí, zklidnit svou mysl i své tělo a malými krůčky postupovat vpřed. Při pravidelné chůzi na slacklině si zlepšíte rovnováhu, zapracujete na své trpělivosti i soustředění a posílíte si svaly v celém těle.

Jak začít s moderním provazochodectvím?

Chcete si slackline vyzkoušet a zjistit, jak jste na tom s koncentrací, trpělivostí a jaký máte balanc? K provozování chůze po popruhu vám stačí jediné – popruh s ráčnou. Ten je dostupný ve většině obchodů se sportovním vybavením. Jakmile budete mít popruh a další doplňky doma, stačí vyrazit do přírody a najít dva stromy, mezi které budete moci lajnu natáhnout. Chystáte-li se začít chůzí naboso, položte si pod slackline deku a snažte se najít co nejměkčí povrch, aby vaše dopady nebyly tvrdé.

Rady pro začátečníky

Protože začátky jsou vždy nejtěžší, máme pro vás pár tipů, díky kterým pro vás bude chůze po popruhu o něco snazší.

  • Čím kratší lajna, tím snazší je její přechod.
  • Než se pustíte do chůze, zkuste se na lajnu pouze postavit a udržet rovnováhu.
  • Při chůzi si najděte jeden pevný bod a po celou dobu se na něj soustřeďte.

Jakmile se pro vás stane lajna snadná, můžete se pustit do trénování triků, které neustále vznikají a třeba si vymyslet i nějaké vlastní. Populární jsou originální nástupy na slackline a také různé skoky.

Zlepšete svou rovnováhu, zklidněte svou mysl, zpevněte si celé tělo a užijte si pobyt na čerstvém vzduchu. Slackline je stále se rozvíjející aktivitou, které se můžete věnovat s rodinou i přáteli.

Zdroj foto: pixabay.com

O Michaela Romanová

Shlédněte také

Zvedáním činek neposílíte jen ruce!

Mnoho začátečníků si myslí, že zvedání činek je činnost vhodná pouze pro růst svalstva. Je …