Pokud se řekne cvik na břichu většině z nás se jako první vybaví sed leh. Jedná se o cvik, který je pro posílení břišního svalstva vhodný, ale je potřeba znát jeho principy. Pojďme se tedy na tento notoricky známý cvik podívat trochu blíže.
Přímý břišní sval
Při posilování břichu procvičujeme tři základní svaly. Prvním z nich je přímý břišní sval, který je lokalizován v přední části břicha. Sestupuje vertikálně a pojí se k hraně stydké kosti. Jeho funkcí je stlačování orgánů, nadzvedávání pánve a stahování hrudníku. Hraje také velice důležitou roli v případě porodu a defekace.
Zevní břišní sval
Tento soubor svalů nalezneme po stranách břicha. Začíná na posledním žebru a v mnoha svazcích se poté váže dolů do pochvy přímého břišního svalu. Jeho úkolem je táhnout žebra směrem dolů, předklánět hrudník a také jej uklánět do stran.
Vnitřní břišní sval
Tento sval se ukrývá pod zevním břišním svalem a táhne se od horního trnu kyčelní kosti až po chrupavku posledních žeber. Jeho funkcí je stahování žeber, předklánění hrudníku a uklánění do stran. Zároveň má za úkol také stlačovat břišní orgány.
Základní pravidla sedlehu
Při vykonávání tohoto cviku je velmi důležité kontrolovat techniku. Musíme jej provádět na rovné ploše, kontrolovat si rovná záda. Nikdy nesmíme zaklínit nohy pod nějakou oporu. Protože poté se nám při cvičení zapojují třísla a celý efekt cvičení se blíží nule. Velmi důležité je také samotné dýchání, které by mělo přinášet výdech při přítahu ke kolenům a nádech při cestě zpět.
Samotný cvik je vhodný především pro prokreslení břišního svalstva. Pokud vám jde o objem je lepší zařadit jiné cviky, popřípadě provádět sed-leh se zátěží jako u klasických cviků zaměřených na získávání objemu.