Pocity zavodnění postihují ženy i muže a poznáte je podle těžkých končetin a přibírání na váze. Čím může být zavodnění organismu způsobené a jak se ho zbavit?
Příznaky zavodnění organismu
K běžným příznakům zavodnění organismu patří náhlý přírůstek na váze, otoky nohou, nejčastěji v oblasti kotníků, otoky obličeje a rukou. Dále také nadýmání a ztuhlé klouby.
Proč k zavodnění organismu dochází?
Zpravidla jsou příčiny zavodnění organismu dvě:
- špatný životní styl
- onemocnění
Nedodržování zásad zdravého životního stylu
Příliš solíte, jste vystaveni nadměrnému stresu, dopřáváte si příliš cukru, nedodržujete doporučený denní příjem tekutin či máte překyselený organismus? To vše jsou nejčastější důvody toho, proč zažíváte zavodnění. V případě, že na vás jeden či více bodů sedí, řešení je jednoduché:
- omezte používání soli
- snažte se více odpočívat a třeba zkuste i meditace
- omezte příjem sladkého
- hlídejte si kombinaci a skladbu svého jídelníčku
- hlídejte si denní příjem tekutin
- hýbejte se
Nemoci
Někdy ale jsou důvodem zadržování vody v těle nemoci. Jaká onemocnění mohou se zavodněním souviset?
- srdeční selhání
- trombóza
- nemoci ledvin
- cirhóza jater
- onemocnění štítné žlázy
Pokud jste si zcela jistí, že za zavodněním se neskrývá nedodržování zásad zdravého životního stylu, ale jedná se o některou z výše zmíněných nemocí, neodkladně vyhledejte lékařskou pomoc.
Další příčiny zavodnění organismu
Existují ale i další důvody, proč se ve svém těle necítíte dobře a pociťujete zavodnění.
- U žen dochází k zavodnění při menstruace, menopauze a těhotenství.
- Vyskytnout se může zavodnění také u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání.
- Často se zavodnění vyskytuje po delším letu v letadle.
- Zadržování vody v těle může být také vedlejším účinkem některých léků.
Jak si poradit se zavodněním?
Jsou-li důvodem zavodnění některé vaše špatné návyky, snažte se je co nejdříve odbourat. Kromě toho, že snížíte přísun sodíku tím, že omezíte solení, přidejte si do svého jídelníčku také následující potraviny, které jsou bohaté na vitamin B6:
- mléko
- avokádo
- lososa
- tuňáka
- vajíčka
- mrkev
Dále se zaměřte také na konzumaci potravin s obsahem draslíku a hořčíku. Mezi tyto potraviny řadíme:
- banány
- rajčata
- sladké brambory
- špenát
Prevence zavodnění organismu
Aby se u vás zavodnění nevyskytovalo příliš často, můžete si pořídit speciální kompresní ponožky či legíny. Seženete je v každé lékárně, ale také v obchodech se sportovním vybavením. Pokud často létáte letadlem, oblečte si je na cestu. Kromě nošení kompresních punčoch vsaďte také na pohodlné a volné oblečení. S odvodněním dolních končetin pomáhá také jejich zvedání. Jednoduše si lehněte na zem nebo třeba na gauč a nohy na chvíli zvedněte do vzduchu nebo podložte polštářem. Je-li zavodnění častým jevem, zvažte docházení na lymfatické masáže, které vám odvedou z těla nadbytečnou vodu, pomohou s prouděním lymfy a slouží také jako prevence vzniku křečových žil.
Časté mýty o zavodnění
Přestože vaše tělo zadržuje vodu, rozhodně to neznamená, že byste měli omezit příjem tekutin. Lidské tělo je ze 70 % tvořeno vodou a ve většině případů nastane zadržování vody tehdy, když máte nízký příjem tekutin a tělo je začne zadržovat. Zaměřte se na pitný režim a konzumujte zejména obyčejnou vodu. Jakmile vás její neustálé popíjení omrzí, přidejte do svého jídelníčku také neslazené čaje. Rovněž se pokuste omezit konzumaci slazených nápojů a alkoholu.
Časté pocity zavodnění mohou způsobit i psychické problémy. Pokud vaše váha neustále kolísá a máte pocit, že vaše končetiny jsou těžké a napuchlé, je samozřejmé, že se ve své kůži necítíte příjemně. Proto se snažte dodržovat veškerá preventivní opatření a doporučení.
Zdroj textu: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com